ZEMAN O KAUZE HUAWEI

Politici napříč stranami se zastali zpravodajců. „Je čím dál obtížnější prezidentovi rozumět“

ZEMAN O KAUZE HUAWEI
Politici napříč stranami se zastali zpravodajců. „Je čím dál obtížnější prezidentovi rozumět“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zástupci politických stran napříč spektrem kritizují slova prezidenta Miloše Zemana, kterými zpochybnil práci Bezpečnostní informační služby (BIS) a Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Zemanovi se nelíbí jejích varování před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE, šéfové obou úřadu dle něj ekonomické zájmy České republiky. Naopak od představitelů ANO, KDU-ČSL či Pirátů zaznělo, že svou práci BIS i NÚKIB dělají výborně a Zeman shazováním jejich autority nedělá Česku dobrou službu. Zpravodajské služby podpořili i někteří ministři.

„Pro mě je čím dál obtížnější panu prezidentovi rozumět. Jak NÚKIB tak BIS jsou samostatné autority, disponují těmi nejdůvěrnějšími informacemi a zpochybňovat jejich práci je velmi nebezpečné,“ uvedl předseda klubu KDU-ČSL a člen bezpečnostního a obranného výboru Jan Bartošek v pořadu ČT Události, Komentáře. Pořad byl vysílán krátce poté, co Zeman v TV Barrandov české zpravodajské a bezpečnostní orgány kritizoval. Bartošek dodal, že za oběma úřady stojí a že hlídají českou bezpečnost.

Podobně jako Jan Bartošek se vyjádřili i pirátský poslanec Mikuláš Peksa a poslanec za vládní ANO Jaroslav Bžoch. „Ty dva úřady dělají svou práci výborně. BIS je jedna z nejlepších v Evropě, nevidím důvod, proč jí i NÚKIBu nedůvěřovat. Myslím, že pan prezident tímto vyjádřením, kterým je shazuje, nedělá dobrou službu ČR,“ uvedl Bžoch v ČT.

Podle Peksy nemůže být hrozba spojená s Huawei, vůči níž BIS i NÚKIB varovaly, vymyšlená, a proto byla jejich varování správná. „Povinností BIS a NÚKIB je hlídat bezpečnost ČR a pokud vidíme takovou hrozbu, která nemůže být vymyšlená, nevidím důvod, proč by nereagovaly. Pokud je prezident vyzývá, aby to nedělaly, je to hodně v rozporu s tím, co by prezident měl dělat,“ řekl Mikuláš Peksa. 

Za práci zpravodajských služeb se ve svém stručném vyjádření postavili i ministři životního prostřední Richard Brabec či práce Jana Maláčová (ČSSD). Práci BIS prý oba věří. Čínská reakce na varování před Huawei se dala čekat, dodal Brabec. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) neví konkrétně o ohrožení českých investic v Číně, mluví se o tom, řekl. Je podle něj nešťastné, že se o věci debatuje veřejně. Zastal se šéfa BIS Koudelky. „Myslím si, že zrovna pan Koudelka v tom žádnou roli nehrál, že to spíš nešťastně sehrál NÚKIB,“ podotkl Ťok.

Ministr zemědělství Miroslav Toman, známý svým dobrým vztahem k prezidentu Zemanovi, uvedl, že na tom, co Zeman řekl, určitě „kus pravdy je“. Dodal ale, že bude zastávat pozici, kterou k věci zaujala vláda. „Vnímám, co řekl pan prezident, určitě na tom je kus pravdy, respektuji to,“ doplnil nicméně. Bez komentáře nechal dotaz na prezidentovy výroky na adresu zpravodajských služeb.

Zemanova kritická slova zazněla v TV Barrandov ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem. Šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil podle prezidenta Zemana ohrozili svým varováním před čínskou telekomunikační společností Huawei a ZTE ekonomické zájmy České republiky. Čína jako odvetné opatření může zarazit plánované investice Škody Auto či budování mobilní sítě 5G. Do ní chtěla investovat právě Huawei, řekl v pořadu Týden s prezidentem. „Tito dva lidé, tedy Koudelka a Navrátil, ohrozili vážným způsobem ekonomické zájmy České republiky,“ řekl Zeman v TV Barrandov.

, , kva

11. ledna 2019