Komu medaile, komu ne

Když někoho pozvete a on nepřijde, podruhé ho nezvete, řekl Zeman k pozvánkám na Hrad

Komu medaile, komu ne
Když někoho pozvete a on nepřijde, podruhé ho nezvete, řekl Zeman k pozvánkám na Hrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na slavnostní předávání vyznamenání 28. října nebyli podle Miloše Zemana pozváni pouze ti, kteří účast dopředu veřejně odmítli. Uvedl to uvedl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Pozvánku na Hrad již tradičně nedostal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, nedostalo se však ani na několik poslanců a senátorů. Někteří z nich s prezidentovými slovy nesouhlasí a proti nepozvání na Hrad se ohradili, vedení sněmovny dopisem zažádalo o nápravu.

Prezident je dlouhodobě kritizován za omezený počet hostů, které zve na hradní ceremonie. Výjimkou není ani nadcházející 28. říjen, pozvánku na předání vyznamenání ani recepci nedostali například někteří z poslanců. „Nejsou, jak se někteří domnívají, zváni všichni poslanci a všichni senátoři. Vzhledem k tomu, že se zvou i velvyslanci a další osobnosti, tak by se do Vladislavského sálu vůbec nevešli,“ řekl Zeman.

„A je obecná pravda, že nezveme pouze ty lidi, a je jich celkem málo, kteří veřejně pozvání odmítli. Je to jako v rodině. Když někoho pozvete, a on vám nepřijde, tak už ho podruhé nezvete,“ doplnil prezident. Více seznam pozvaných prezident komentovat nechtěl. „O tom, kdo přijde a nepřijde jak do Vladislavského sálu, tak do Španělského sálu na slavnostní recepci budete informováni,“ dodal prezident.

Zeman již dříve uvedl, že na Hradě vyznamená mimo jiné podnikatele Pavla Krúpu, a to mimo jiné za jeho boj proti Zdeňku Bakalovi. Oznámil to v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál, v němž miliardáře popsal expresivními výrazy. Bakala následně oznámil, že se proti výrokům bude bránit. „Pokud jde o pana Bakalu, já se domnívám, že se tímto způsobem pouze snaží zastřít svoji vinu nebo svoji odpovědnost za to, že vytuneloval OKD,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem.

Vyznamenání Pavla Krúpy v minulých dnech kritizoval premiér Andrej Babiš, o Krúpově vyznamenání se Zemanem mluvil i na jejich tradiční schůzce v Lánech. Výsledek debaty však prezident komentovat odmítl.

K prezidentem již potvrzeným jménům vyznamenaných, mezi nimiž jsou kromě Krúpy zpěvák Michal David, bývalá novinářka Jana Lorencová nebo exšéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, Zeman další neprozradil. „Já nebudu ani potvrzovat, ani vyvracet žádnou informaci tohoto typu, za několik pár dní seznáte, kdo dostane a kdo nedostane vyznamenání,“ odpověděl prezident na otázku, zda bude vyznamenán také novinář Erik Best, který Zdeňka Bakalu v minulosti kritizoval. Více o vyznamenaných píšeme zde.

Za svým výběrem oceněných prezident stojí. „Často jsou kritiky ti, co v životě nic nedokázali, a mají schopnost je kritizovat a komentovat. A to je málo,“ uvedl Zeman. 

Prezident okomentoval i svůj výrok při středečním odchodu z Poslanecké sněmovny, kde se účastnil prvního čtení státního rozpočtu. Citoval tehdy vtip časopisu Reflex, týkající se vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího. „Z té fotografie vychází bublina: Mám rád novináře, možná že je pozvu na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví. Přeji vám přesto hezký den,“ řekl prezident novinářům s odkazem na fotografii na webu časopisu.

Na citaci vtipu prezident nevidí nic špatného. „Ano, kdybych tento vtípek řekl sám, bylo by to na pováženou. Jestliže ho pouze cituji jako přejatý z časopisu Reflex, je komické, že mě kritizuje časopis Reflex,“ uvedl Miloš Zeman.

, pk