Aféra se služebními auty

Ve většině firem rodina jezdit služebním autem může. Je to normální, brání se Jermanová

Aféra se služebními auty
Ve většině firem rodina jezdit služebním autem může. Je to normální, brání se Jermanová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se ohradila proti narůstající kritice, která se na ni sesypala poté, co vyšlo najevo, že své druhé služební auto Škoda Superb bez řidiče nechávala k soukromým cestám svému manželovi. Podle ní stejným způsobem používají služební vůz téměř všichni. Ve většině firem je to normální, nechala se slyšet ve čtvrtečním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Její stranický šéf Andrej Babiš přitom proslul svými výroky, že by rád řídil stát právě jako firmu.

Hejtmanka podle svých slov nevidí důvod, proč by měla přemýšlet o rezignaci. „Auto používám já i můj manžel, používáme ho společně a společně za to také platíme. Veškeré kilometry, které jsme najeli k soukromým účelům, jsme uhradili,“ prohlásila Pokorná Jermanová. Odmítla názor, že se dopustila něčeho špatného a dodala, že si nepřipadá jako papaláš. 

„Je pravda, že na lidi to může působit všelijak a pokud se zeptáte kohokoliv, kdo používá služební auto, tak vám řekne, že ho používá stejně. A pokud ne, tak lžou,“ míní hejtmanka. „Je normální, že ve většině firem mohou rodinní příslušníci používat služební auto,“ bránila se také. 

Na celém případu Pokorné Jermanové vadí jeho zmedializování. „Přesto, že jsem veřejná osoba, jde o narušení soukromí. Nelíbí se mi ten způsob šmírování lidí. Je natáčen můj dům, kudy manžel jezdí a nejezdí do práce,“ přiblížila. Aféru chápe jak vlamování do jejího soukromí i soukromí třiatřicetiletého Jakuba Pokorného. Podle hejtmanky jí chodí nenávistné maily a urážky, navíc do kauzy měli být zataženi i sousedi z okolí. Hejtmanka rovněž argumentovala tím, že je nejvyšší představitelkou bezpečnostní rady Středočeského kraje. A tím, že se natáčelo, kde Pokorná Jermanová bydlí, podle ní došlo ohrožení výkonu této funkce.

Smlouvy o používání superbu hejtmanka nicméně rozvázala a začne používat soukromý vůz. „Když jsem se k tomu teď dostala a propočítala to, výhodnější by to bylo, určitě to uděláme,“ řekla. 

Před Superbem byl ještě Kodiaq

Server Seznam Zprávy v pátek přišel s další informací, podle níž Jakub Pokorný využíval k soukromým cestám i předchůdce služebního superbu, Škodu Kodiaq. Tu měl úřad od mladoboleslavské automobilky zapůjčený a měl na na ni roční smlouvu, která vypršela na konci prosince 2017. Pokorný se autem vozil do práce, kam to má z domova necelé dva kilometry, nebo na zápasy fotbalové Slavie. 

„Vůz Škoda Kodiaq jsme s manželkou používali zhruba rok,“ potvrdil manžel hejtmanky. „Jak jsem již řekl, všechny soukromé jízdy jsme vykazovali a platili,“ uvedl. Hejtmanka přitom řekla, že druhým služebním autem Pokorný jezdil často proto, rodině dělá servis, na nějž by Pokorná Jermanová neměla čas.

, jhr