Wales jako první v Evropě podlehl. Chystá masivní audit soch, názvů ulic nebo budov
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kulturní revoluce naplno zasáhla Wales. V souvislosti s tzv. bojem proti rasismu, který rozpoutalo militantní hnutí Black Lives Matter, se velšský premiér Mark Drakeford rozhodl vyhlásit veliký audit jmen soch, ulic nebo budov v zemi. Cílem je prý přezkoumat a odhalit, jak se kolonialismus a otroctví odráží v názvech po celém státě. Drakefordův kabinet to v těchto dnech ohlásil na svém webu.
Přezkoumání povede Gaynor Legall, známá velšská bojovnice za práva žen v různých menšinách. Pomáhat ji bude skupina expertů na otroctví, historii britského impéria a historii černošských komunit ve Walesu. „Hnutí Black Lives Matter upozornilo na řadu významných problémů, které musíme jako země vyřešit. Musíme vzít v potaz pozůstatky naší minulosti,“ nechal se slyšet Drakeford. „Nejviditelnější to je u hrůz obchodování s otroky,“ dodal.
Některé stavby podle něj dělají hrdiny z lidí, jejichž činy nyní Velšané odsuzují. Jsou tak připomínkami minulosti, které se dosud nikdo nevěnoval, ale měl by, argumentuje premiér. „Nejde o to přepisovat minulost, tady jde o to spravedlivě ji reflektovat, tak jak si zaslouží. Pokud to uděláme správně, můžeme se z naší historie poučit a vytvořit si s ní užší vztah. Můžeme objevit nové příběhy a osobnosti k oslavování,“ uvedl Drakeford s tím, že je to věc, kterou si minulost zaslouží a současnost si ji žádá.
Kromě chystaného auditu čekají změny také školství. Tamější ministryně Kirsty Williamsová ohlásila, že se budou hledat mezery ve vzdělávacím systému, pokud jde o informování o takzvaných BAME komunitách (čermochů, asiatů a menšinových etnik).