Pravicové strany podepíší memorandum o spolupráci. Piráti a STAN se k dohodě neblíží
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předvolební jednání opozičních stran před sněmovními volbami v příštím roce získávají první obrysy. Zatímco pravicová část z Občanské demokratické strany, TOP 09 a KDU-ČSL zahájila své námluvy již při skončení voleb do krajských zastupitelstev a již během úterý by mělo dojít k podpisu memoranda o spolupráci, tak druhý blok Pirátů a hnutí STAN žádný posun nenabízí.
Prakticky ihned po skončení voleb do krajských zastupitelstev a části senátu obletěla sociální sítě fotka, na které si připíjejí pivem předsedové stran ODS, TOP 09 a lidovců. Podle trendu posledních průzkumů se jak TOP 09, tak KDU-ČSL pohybují okolo 5 procent, které jsou potřebné ke vstupu do Poslanecké sněmovny. Žádný skokový přítůstek hlasů se dle průzkumů nejedná ani u ODS. Proto strany chtějí vytvořit pravicový blok, ve kterém chtějí konkurovat Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO.
Strany z pravého bloku by měly v úterý odpoledne představit svou koalici a podepsat memorandum o spolupráci. Ještě v pondělí nechtěli představitelé stran nic oficiálně prozradit. „Nechte se překvapit,“ řekla pro Echo24 šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podobně reagovala i první místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková na otázky, jak budou strany řešit program a některé neshody programové neshody. „Zítřejší den vám snad odpoví na všechny otázky,“ řekla v pondělí pro Echo24 Jelínková.
Strany si společný postup vyzkoušely v rámci koalic v krajských volbách. To potvrdila nedávno i Pekarová Adamová, která úspěšnou spolupráci hodnotila kladně. „Je naprosto jasné, že abychom měli šanci uspět i za rok ve volbách do sněmovny, tak je nutné ve spolupráci opozičních stran pokračovat. I díky současným koalicím v mnoha krajích bude na čem stavět,“ řekla šéfka TOP 09.
O podobné koalici se hovoří také u Pirátů, kteří v krajských volbách značně posílili. Ti by chtěli spojit své síly se STAN, které vede Vít Rakušan. Také jeho hnutí se pohybuje v průzkumech okolo 5 procent a v současné době mají nejmenší poslanecký klub. O spolupráci těchto dvou politických subjektů se velmi hlasitě mluvilo také po volbách a dokonce došlo i k první jednáním, což potvrdil i sám Rakušan.
„Spolupráce s Piráty je samozřejmě reálná, jinak bych to veřejně nepřipouštěl. Ale vyjednáváme více směry, které jsou také reálné. Stejně tak jednáme s ODS a stejně tak jednáme s ostatními demokratickými stranami. Teď ne, že nechci, ale ani nemohu říct, co je nejvíce reálné – prostě proto, že jednání probíhají a nejsou u konce. A jakékoliv předčasné soudy a odhady mohou ta jednání zhatit. A cílem STAN je vytvořit smysluplný projekt, který by byl soupeřem pro ANO a byl by schopný i vyhrát volby,“ řekl dříve předseda hnutí Rakušan pro Echo24.
Piráti ale musejí spolupráci posvětit v rámci jejich pirátského fóra. Nezávazná anketa, kde zatím hlasovalo tři sta členů z tisíce zatím není ke koalici nakolněná. Z výsledku totiž vyplývá, že pro či spíše pro je 45 procent členů. Proti se pak staví 49 procenta, z toho rozhodné je z 31 procent.
Spolupráci strany zvažují i z jiného důvodu než z obav o usednutí ve sněmovně. Kvůli českému volebnímu systému jsou zvýhodněny silné strany kvůli tvorbě vládních koalic. Strany sice musí v předvolební dvojkoalici překonat 10 procent a v trojkoalici 15 procent. Při vyšších výsledcích ale čeká politické subjekty i více poslaneckých křesel.
„Stačí se podívat na volby z roku 2017. Například hnutí STAN získalo při 5 procentech hlasů jen 3 procenta mandátů. Piráti získali takřka 11 procent hlasů a 11 procent mandátů. Vítěz voleb – ANO 2011 – získalo 29 procent hlasů, ale 39 procent mandátů. Ještě jinak: TOP 09 a STAN získaly dohromady jen cca o 16 tisíc hlasů méně než Piráti, ale pokud jde o mandáty, TOP 09 a STAN získaly dohromady přes 10 procent hlasů, resp. 13 mandátů, zatímco Piráti mají při 11 procent hlasů 22 mandátů. Je logické, že menší strany, které jsou tímto systémem znevýhodněny, uvažují o spolupráci s cílem toto nastavení volebního systému překonat,“ řekl dříve pro Echo24 politolog Miloš Brunclík z CEVRO Institutu.