Střelba na střední škole

Tichý samotář tátovou zbraní zastřelil v Texasu deset lidí. Na sebevraždu neměl odvahu

Střelba na střední škole
Tichý samotář tátovou zbraní zastřelil v Texasu deset lidí. Na sebevraždu neměl odvahu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Soud v americkém státě Texas v pátek odmítl propustit na kauci 17letého mladíka obviněného z toho, že ve střední škole postřílel deset lidí a dalších deset zranil. Dimitrios Pagourtzis, který byl k soudu přiveden v poutech, tak zůstane až do soudního procesu ve vazbě.

Student podle úřadů zbraněmi svého otce zavraždil devět spolužáků a učitele. Po činu se chystal spáchat sebevraždu. Policii se ale nakonec vzdal, protože k tomu „nenašel odvahu“, uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Pagourtzis souhlasil s úředně přiděleným advokátem. Obviněný, který se nevyjádřil, zda se cítí nevinen či vinen, komunikoval se soudcem videokonferenčně z galvestonské věznice.

Masakr se odehrál ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Totožnost obětí média zatím neznají, vyšetřovatelé je mají zveřejnit v sobotu. Pagourtzis usmrtil devět studentů a učitele zbraní, kterou jeho otec držel zřejmě legálně. Do školy přišel ozbrojen puškou a pistolí.

Spolužáci střelce označili za tichého samotáře, s nímž nikdy nebyly potíže. Vášnivě se prý oddával videohrám a chtěl se stát příslušníkem americké námořní pěchoty. Policie o něm dosud žádné poznatky neměla.

Policisté stále ještě zkoumají, zda útočník neměl komplice. Zjišťují rovněž, kolik výbušnin Pagourtzis do školy přinesl a zda byla některá z obětí explozí usmrcena. Podle agentury AP šlo o trubkové nálože, lahve se zápalnou směsí a trhavinu v tlakovém hrnci. Výbušniny byly nalezeny i v domě, kde útočník bydlel, a v jeho automobilu.

Velkou záhadou podle vyšetřovatelů zůstává motiv. Studenty v napadené třídě, s nimiž se znal, útočník údajně ušetřil. Chtěl prý, aby někdo o jeho činu mohl vypovídat.

Z útočníkova facebookového účtu, který byl po masakru smazán, podle policie přímo nevyplývá, že by útok plánoval. Na stránkách nicméně byla fotografie trička s nápisem „Born to kill“ (Zrozen k zabíjení).

Zdravotníci agentuře Reuters sdělili, že čtyři z deseti zraněných jsou v kritickém stavu. Jsou mezi nimi i dva policisté, kteří se pokusili útočníka zastavit. Podrobnosti o jejich činu ale zatím na veřejnost nepronikly.

,

19. května 2018