Útoky v Saúdské Arábii rekordně zdražily ropu. Ceny poskočily nejvíce od války v Zálivu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ceny ropy zažívají divoký vzestup. V souvislosti se sobotními útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii se ocitly na nejvyšší hodnotě za poslední čtyři měsíce, severomořská ropa Brent dokonce vystoupala o celých 19,5 procent na 71,95 dolarů za barel, což pro tento typ znamená nejvyšší procentní jednorázový nárůst od války v Perském zálivu v roce 1991, dolarový od roku 1988, upozorňuje agentura Reuters. Útoky znamenaly výpadek rovnající se 5 procentům světových dodávek.
Vedle toho americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 15,5 procent na 63,34 dolarů za barel. Jak uváděla západní média, ceny následně mírně poklesly po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. Kolem 9:50 SELČ cena ropy Brent vzrostla o 8,6 procenta na 65,41 dolaru za barel, WTI ve stejnou dobu zdražila o 7,9 procenta na 59,19 dolaru za barel.
„Nikdy jsme neviděli na ropném trhu takové narušení dodávek a cenovou reakci, jako nyní,“ uvedl analytik Credit Suisse Group Saul Kavonic. „Přirážka za politická rizika je nyní zpět na programu ropného trhu,“ dodal.
Based on the attack on Saudi Arabia, which may have an impact on oil prices, I have authorized the release of oil from the Strategic Petroleum Reserve, if needed, in a to-be-determined amount….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 15, 2019
Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu. Útok snížil denní dodávky ropy o 5,7 milionů barelů. Saúdové přesně neurčili, kdy se vrátí na plnou kapacitu, odborníci oslovení Reuters hovoří nicméně o tom, že by to mohlo zabrat „týdny, nikoliv dny“.
Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného úředníka ze Saúdské Arábie uvedl, že země hodlá dnes obnovit třetinu ze ztracené produkce. Návrat do normálu by ale mohl trvat až několik týdnů.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) současné přerušení dodávek je vyšší než výpadek těžby Kuvajtu a Iráku v srpnu 1990, kdy Saddám Husajn napadl svého souseda. Překonal také výpadek těžby Íránu během islámské revoluce v roce 1979.
Americký prezident Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. „V souvislosti s útokem v Saúdské Arábii, který může mít dopad na ceny ropy, jsem schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba, v dostatečném množství, aby zůstaly trhy dobře zásobeny,“ napsal Trump na twitteru s tím, že existují určité důvody, proč si USA myslí, že znají viníka. Spojené státy jsou podle něj připraveny na útok reagovat, nicméně vyčkají, s čím přijde Saúdská Arábie, dodal.