Jsme na tom stejně jako vloni v září. Za den přibylo přes tři tisíce případů koronaviru
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Česku přibylo dvakrát více případů než za stejný den před týdnem, testy v úterý odhalily 3246 případů, což je nejvíce od 20. dubna. Epidemie zrychluje už několik týdnů v řadě a situace se podobá počtem případů i hospitalizovaných přelomu loňského září a října, kdy v Česku šíření nákazy začalo strmě stoupat. V nemocnicích je v tuto chvíli 620 lidí.
Také lidí s covidem-19 v nemocnicích přibývá, od předchozího úterka jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i množství úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo 51 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.
Epidemie covidu-19 v Česku se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče. Epidemiolog Rastislav Maďar ale upozorňuje, že za poslední den na jednotkách intenzivní péče přibylo 13 lidí, z nichž všichni byli neočkováni.
Ranní data ÚZIS z JIP za včerejší den:
— Rasti Madar (@RastiMadar) October 20, 2021
Počet všech nově hospitalizovaných na JIP vs. očkování (nově hospitalizovaní i přesunutí ze standardního oddělení)
• 13 celkem nově hospitalizovaných na JIP
• 13 (100,0%) neočkovaní
• 0 (0,0%) po 1. dávce
• 0 (0,0%) po 2. dávce
Navzdory očkování se však situace začíná podobat přelomu loňského září a října, kdy testy začaly odhalovat podobně počty případů a v nemocnicích byl podobný počet lidí, včetně těch hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče.
Vláda dnes projedná návrhy ministerstva zdravotnictví, jak omezit šíření covidu-19. Ministerstvo navrhuje třeba, aby personál restaurací musel kontrolovat bezinfekčnost, nebo povinné nošení respirátorů v zaměstnání.
Tomáš Fiala, ředitel nemocnice Strakonice uvedl, že je potřeba „mít zdvižený prst, protože v Česku je stále velké množství lidí, kteří ani nejsou očkovaní, ani nemoc neprodělali.“
Skeptický je v tuto chvíli také někdejší národní koordinátor pro testování na covid-19 a lékař Marián Hajdúch. „Často jsem dotazován na odhad dalšího vývoje epidemie. Nemá smysl to dlouze okecávat, vše již bylo řečeno. Nicméně vanoční dárky bych si raději nakoupil už teď,“ uvedl Hajdúch na Twitteru.