Nemocnicím dochází lůžka i personál, omezují péči a rozšiřují covidová oddělení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V některých krajích začínají docházet nemocniční kapacity či personál. Kromě plnících se lůžek na nich leží i testování či očkování proti covid-19. Dochází také k dalšímu rozšiřování oddělení pro péči o pacienty s koronavirem na úkor omezování neakutní péče. K reorganizování nemocnice přistupuje například i největší fakultní nemocnice Motol, někteří zaměstnanci si pak musí brát úvazky navíc.
V Česku rapidně přibývá nakažených a situace v nemocnicích začíná připomínat podzimní druhou vlnu. Dochází k přepravování pacientů do jiných nemocnic či zařízení, rozšiřování covidových oddělení či opětovnému volání po nasazení studentů.
Například v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je kapacita covidových lůžek téměř plná. Záchranná služba začala převážet pacienty do nemocnic mimo region. Nemocnice tak chystají zvýšení kapacity lůžek a dovybavují běžná lůžka na standardních odděleních. Řešením jsou i lůžka v jiných zařízeních. „Například v Janských Lázních máme k dispozici kapacitu minimálně 30 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří už nevyžadují intenzivní péči v nemocnici. Tímto způsobem budeme hledat i další kapacity lůžek,“ uvedl hejtman kraje Martin Červíček (ODS).
Podle informací z nemocnic jsou největším limitem pro péči o nakažené s covidem-19 nakažení zdravotníci. Některá menší zdravotnická zařízení v regionech už přestala přijímat nové pacienty, vypomáhají si většinou v rámci kraje. „Domluvili jsme se s primáři jednotlivých oddělení, že bude nutné omezit provoz ambulancí minimálně do poloviny ledna pouze na nezbytnou péči. V izolaci máme teď v souvislosti s covidem asi 80 zdravotníků, celkově nám jich v provozu i s jinými diagnózami chybí dvě stovky,“ uvedl předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel KNTB Radomír Maráček.
Podobný problém mají nemocnice v Karlovarském kraji, jsou na hraně kapacit lůžek pro pacienty s koronavirem, pro další rozšiřování však chybí zdravotnický personál. Proto chce vedení kraje zajistit zdravotníky z lázeňských zařízení, uvedl v tiskové zprávě hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).
Podle krajské koordinátorky intenzivní péče a lékařské ředitelky karlovarské nemocnice Dagmar Uhlíkové po Vánocích rychle narostl počet hospitalizací, například v karlovarské i chebské nemocnici z důvodu karantény či nemoci chybí kolem 60 zaměstnanců, jak uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.
Rušit dovolené zaměstnancům i další pomoc armády bude potřebovat Městská nemocnice Ostrava. „Znovu jsme byli nuceni reprofilizovat akutní lůžka na lůžka covidová. Jejich navýšeným počtem, 120 standardních a deset lůžek intenzivní péče, jsme se dostali na historické maximum a překročili počty ze začátku listopadu,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig. Od pondělí odkládá do konce měsíce veškeré odložitelné hospitalizace i českobudějovická nemocnice, aby mohla navýšit rezervní kapacitu pro pacienty s covidem-19. „Podobně jako na podzim se jedná o zhruba 50% omezení péče,“ uvedl předseda představenstva Michal Šnorek.
Na některých nemocnicích kromě testování antigenními či PCR testy nově leží i očkování. Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka se také projevuje a projeví efekt odkládané péče. Motol zatím situaci zvládá, i zde však od nového roku dramaticky roste počet nemocných zdravotníků, uvedl v České televizi. „Musíme reorganizovat nemocnici, část ambulancí, část jsou lidé, kteří si berou úvazky navíc, musí se to zorganizovat,“ řekl Miloslav Ludvík ke zvládání situace v současnosti. Kapacity jsou podle něj problém především v některých krajích kvůli českému nemocničnímu systému, v Praze kapacity zatím dostačují.
V nemocnicích je podle posledních dat z úterý 5. ledna více než 7000 nakažených a přes tisíc hospitalizovaných je ve vážném stavu. Zatím nejvíc lidí potřebovalo nemocniční péči na začátku listopadu, kdy to bylo maximálně 8167 a maximálně 1204 bylo ve vážném stavu. Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, je zatím méně než ve druhé vlně epidemie, která vrcholila na přelomu října a listopadu. Nakažených je 6405 zdravotníků, z nich 1306 lékařů a 2796 sester, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.