Metál od ČSBS

Kritizovanému Vodičkovu svazu bojovníků chce vláda opět „přiklepnout“ šest milionů

Metál od ČSBS
Kritizovanému Vodičkovu svazu bojovníků chce vláda opět „přiklepnout“ šest milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Český svaz bojovníků za demokracii, jenž udělil vyznamenání komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, získá podle návrhu státního rozpočtu na příští rok opět šest milionů korun. Návrh na snížení dotace pro svaz ale podá poslankyně STAN Věra Kovářová a zvažuje to i ODS. Působení svazu pod vedením někdejšího spolupracovníka komunistické Veřejné bezpečnosti Jaroslava Vodičky budí kontroverze dlouhodobě.

„Navrhneme snížení o sto procent, tedy odebrání veškerých dotací svazu. To je spíše symbolický návrh. Alternativou je snížení dotace o padesát procent. Svaz je spolek, který by měl hájit svobodu, a je s podivem, že z řady osobností, které by mohly být vyznamenány, je vyznamenán zrovna poslanec Ondráček, který se rozhodně nezasloužil v roce 1989 o budování demokracie," uvedla Věra Kovářová pro Echo24.

Podobný krok zváží i ODS. „Stejně jako v minulých letech budeme předkládat řadu pozměňovacích návrhů k rozpočtu, který jej postaví alespoň do trochu přijatelné podoby. Rozpočet ČSBS je určitě jedna z položek, na kterou se podíváme," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Na vyznamenání Ondráčka, jenž jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne, už zareagoval například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). ČSBS měl 26. října udělovat v Senátu ocenění umělcům a osobnostem veřejného života, Štěch se ale rozhodl akci zrušit. „Už v posledních letech jsem omezoval aktivity spojené s ČSBS. Páteční akci jsem se rozhodl zrušit po pečlivém zvážení aktuálních okolností. Považuji za správné, abych nevystavoval Senát případným problémům a spekulacím nebo kontroverzím,“ uvedl Milan Štěch pro Echo24.

Český svaz bojovníků za svobodu udělil pamětní medaili komunistickému poslanci Zdeňkovi Ondráčkovi za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se akcí svazu. Serveru Deník N to řekl předseda ČSBS Jaroslav Vodička.

Vyznamenání Ondráčka kritizuje i bývalá členka ČSBS Gabriela Havlůjová, kterou nechal Jaroslav Vodička kvůli kritice ze svazu už dříve vyloučit a která založila konkurenční Spolek pro odkaz odboje. „Opakuje se situace, kdy předseda Vodička vyznamenává lidi, kteří nejsou hodni jakéhokoliv ocenění a upozaďuje ty, kteří by si jej zasloužili. Na druhou stranu ti, kteří se celý život chovali slušně a čestně, by již od Vodičky konkrétně žádné vyznamenání nepřevzali,“ řekla Gabriela Havlůjová deníku Echo24. „Nejenom, že ČSBS již není organizace zastřešující morální hodnoty, ale naopak společnost, za které jsme osobně hrdá, že mě vyloučili. Už vůbec nekomentuji způsob, jakým předseda ČSBS ocenění uděluje, bez schválení vedení či ústředního výboru. Což jsme kritizovali při oceňování politiků a úředníků ministerstev již před několika lety,“ dodala.

Zeman vyznamenal Vodičku, Vodička Zemana

Předseda svazu Vodička má dlouhodobě blízko k prezidentu Miloši Zemanovi, v lednové prezidentské volbě hlavu státu podporoval. V krajských volbách před dvěma lety dokonce Vodička kandidoval za stranu  Stranu práv občanů (SPO). Figuroval na společné kandidátce Svobody a přímé demokracie (SPD) a SPO pro Ústecký kraj, mandát zastupitele získal.

Zeman v roce 2013 Jaroslavu Vodičkovu udělil medaili za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů. O tři roky později získal medaili od svazu Zeman.

S Jaroslavem Vodičkou se pojí řada kontroverzí. Jeho jméno figuruje ve složkách Veřejné bezpečnosti, kde je veden jako tajný agent s krycím jménem JOSEF, jak už dříve zjistil deník Echo24. Předseda svazu také v polovině 80. let znovu vstoupil do KSČ.

Svaz kvůli němu opustila řada osobnostní, například bojovník od Tobrúku Pavel Vranský. Vodičku v minulosti kritizovala řada vystupujících členů, podle nichž nehospodařil s penězi svazu správně.  Kritika špatného hospodaření přicházela hlavně od bývalé předsedkyně kladenské buňky Gabriely Havlůjové. Krátce po ní opustil svaz na protest i Pavel Vranský, který dlouhodobě říkal, že Vodička plýtvá penězi.

Pozornost na sebe strhl Vodička i v polovině května roku 2016 svým proslovem na terezínské tryzně. Předseda ve jménu svazu vyjádřil „obavu a strach z příchodu mladých zdravých uprchlíků s mobily v rukou a v kožených bundách za tisíce“. Jeho slova označil například web Romea za xenofobní. Kritika přišla také ze strany Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí v ČR.

24. října 2018