Ukrajinsko-ruské napětí

Lavrov varoval Kyjev. Ukrajinu prý řídí neonacisté, kteří chystají vojenskou provokaci

Ukrajinsko-ruské napětí
Lavrov varoval Kyjev. Ukrajinu prý řídí neonacisté, kteří chystají vojenskou provokaci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Za neonacistický režim, který se dostal k moci díky zradě Západu, označil v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vládu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Pohrozil Ukrajině, aby se nepokusila o vojenskou provokaci na administrativní hranici s Krymem. Kyjev ji podle Lavrova chystá v poslední prosincové dekádě.

Ukrajinský režim má „všechny rysy režimu nacistického a neonacistického“, řekl Lavrov v rozhovoru pro rozhlasový kanál listu Komsomolskaja pravda. Dostal se podle ruského ministra k moci „díky tomu, že Západ zradil všechny normy mezinárodního práva a mezinárodního chování“. Většina ukrajinského národa se chce „ostudného režimu“ zbavit a přeje si návrat k normálním vztahům s Ruskem, konstatoval Lavrov.

Rusko ale s Ukrajinou nebojuje, „ani s ní bojovat nebudeme, to vám slibuji“, řekl Lavrov posluchačům. S Kyjevem prý bojují ruskojazyční občané Ukrajiny, kteří žijí v Donbasu. Ministr tak zopakoval tvrzení Moskvy opakovaně popírané Kyjevem a jeho spojenci, že povstání separatistů na východě Ukrajiny Rusko vojensky nepodporuje.

Lavrov obvinil ukrajinské vedení, že v poslední dekádě chystá „vojenskou provokaci“ na administrativní hranici mezi anektovaným Krymem a ukrajinským vnitrozemím, kterou Moskva po okupaci poloostrova vydává za státní hranici Ruské federace. Odpověď Ruska by podle Lavrova byla pádná.

„Je to naše země, naše hranice. Nedopustíme, aby se (Porošenko) jakkoli pokusil hájit své zájmy a porušovat práva, která obyvatelé Krymu obhájili v plném souladu s mezinárodním právem,“ řekl dále.

Lavrov nicméně naznačil, že „lidové republiky“, které proruští vzbouřenci vyhlásili v Donbasu, Rusko oficiálně uznat nehodlá. „Chcete je uznat? A co dál? Ztratit zbytek Ukrajiny a nechat ji nacistům?“ odpověděl ministr na dotaz ruských posluchačů, proč Moskva povstalecké „státy“ neuznává.

,

17. prosince 2018