Účty čečenského diktátora

Diktátor Kadyrov přišel o svůj Instagram a Facebook. Viní „diktát z Washingtonu“

Účty čečenského diktátora
Diktátor Kadyrov přišel o svůj Instagram a Facebook. Viní „diktát z Washingtonu“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov přišel o přístup do svých ruských účtů na Instragamu a Facebooku, kde ho sledovaly miliony uživatelů. Stalo se tak poté, co ho Spojené státy zařadily na sankční seznam. Podle Kadyrova podlehli provozovatelé sociálních sítí tlaku Washingtonu a volá po obnově svých účtů, píše server Svobodná Evropa.

Vůdce Čečenska prohlásil, že jeho ruské účty na Instagramu a Facebooku přestaly fungovat už v sobotu, když se do nich snažil přihlásit. V obou případech se obrátil na technickou podporu, zatím se mu ovšem nedostalo odpovědi. Zablokování přístupu tak dává do souvislosti s jeho zařazením na americký sankční seznam, na němž se objevil před několika dny společně s dalšími čtyřmi lidmi.

„Je to důkaz, že Instagram podlehl tlaku Bílého domu, a i tak se snaží nadále tvářit, že je nezávislý na Washingtonu,“ napsal Kadyrov na sociální síť Telegram. „Snaží se ve mně vyvolat rozhořčení, ale jdou na to špatně. Už jsem plánoval odchod z těchto sítí, ale myslel jsem si, že bych tím mohl zklamat své kamarády a odběratele. Na Instagramu a Facebooku mám přes 4 miliony sledujících,“ dodal.

Jeho anglické účty zůstaly zcela nedotčené a nadále přístupné. Čečenský ministr informací Džambulat Umarov nicméně považuje zablokování Kadyrových ruských účtů na nejpopulárnějších sociálních sítích za „podlou kybernetickou sabotáž“ ze strany amerických představitelů.

Ještě před několika dny se přitom Kadyrov vysmál sankcím a napsal na Instagram ironický příspěvek. „Takže mi zakázali vstup do Ameriky. A mám vlastně v úmyslu jít žádat o vstupní vízum a mám nějaká aktiva v bankách USA? Už dříve jsem řekl, ale ještě jednou to opakuji pro zvláště zapomnětlivé, že do USA bych nejel, ani kdyby mi za to nabízeli všechny valutové rezervy země“.

Kadyrov, který vládne Čečensku tvrdou rukou více než deset let, je znám svým svérázným vystupováním a represivními praktikami. V minulosti na sociálních sítích například otevřeně vyhrožoval smrtí ruských opozičním vůdcům. Zástupci ruské opozice tvrdí, že právě lidé z okolí Kadyrova byli nejspíš objednavateli vraždy opozičního politika Borise Němcova.

Spolu s Kadyrovem jsou na sankčním seznamu také Julija Majorovová, Andrej Pavlov a Alexej Šešeňa, kteří se podle CNBC podíleli na daňových podvodech, a Ajub Katajev. Toho společně s Kadyrovem USA viní z rozsáhlého porušování lidských práv.

Zmíněnou pětici zařadily USA na sankční seznam na základě takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje občanům Ruska zakázat za porušování lidských práv vstup do USA a zmrazit jejich majetek na americké půdě.

vt, red