Hostům v hospodě stačí i čestné prohlášení o testu. Vládní nařízení to nezmiňuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ačkoliv to vládní nařízení nezmiňuje, čestným prohlášením se lze prokázat i v případě, že se například návštěvník restaurace otestoval v práci. To přitom mimořádné opatření ministerstva zmiňuje výslovně pouze v případě žáků a studentů, kteří se testují na školách. Podle hygieniků to má sloužit zejména v případě, kdy potvrzení nechce vydávat samotný zaměstnavatel. V prohlášení však proto nesmí chybět i údaje o něm.
Restaurace jsou jediná zařízení z poslední vlny rozvolnění, v nichž mohou hosté prokazovat bezinfekčnost samotestováním. Využívat tak mohou i pravidelného preventivního testování v zaměstnání či na školách. Zatímco u škol mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví mluví přímo o čestném prohlášení především zákonného zástupce, u zaměstnaneckého testování se mluví o potvrzení zaměstnavatele. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je však možné využít čestné prohlášení i v tomto případě, jak uvedl na Radiožurnálu.
To potvrzují i hygienici. Dříve to zmiňovali spíše jako teoretickou možnost. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové je důležité, aby měl prohlášení kdo potvrdit. „Pokud zaměstnavatel z nějakého důvodu nevydá potvrzení, napíšu si čestné prohlášení s tím, že je tam řečeno u jakého zaměstnavatele jsem se otestoval. Pokud by byly jakékoliv pochyby, hygiena či policie by kontaktovala zaměstnavatele, ten by to potvrdil,“ řekla deníku Echo24 Šalamunová.
Na čestném prohlášení by pak nemělo chybět také datum provedení testu či adresa zaměstnavatele. Negativním výsledkem antigenního testu se lze prokazovat až 72 hodin po jeho provedení. Stejné možnosti pak platí i v případě OSVČ, kteří si také musí vést evidenci testování. Zvolit tak mohou jak formu potvrzení například na hlavičkovém papíru, tak případně pouze čestné prohlášení o svém samotestování.
Ve všech případech pak platí také to, že bezinfekčnost lze prokázat certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. U očkování stačí mít 22 dní po první dávce vakcíny, v případě jednodávkové očkovací látky je lhůta 14 dní. V případě kontroly první dávky očkování je nutné prokázat se kartičkou z očkovacího místa. Ti, kteří první očkování podstoupili již dříve a kartičku nedostali, o ni mohou požádat i zpětně telefonicky. Od pondělí si lidé mohou také z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stáhnout potvrzení jak o negativním testu, prodělané nákaze nebo právě očkování včetně první dávky.
Po více než pěti měsících nuceného uzavření kvůli epidemii koronaviru se v pondělí mohly znovu otevřít vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky či kasina. Od prvního červnového dne také mohou otevřít dětské koutky, které fungují většinou v obchodních centrech. Ve všech provozovnách platí omezení kapacity, až na výjimky ochrana dýchacích cest a další hygienická pravidla.
Vláda nečekaně a výrazně rozvolnila kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který poukázal na nezákonné uzavírání některých služeb. Ačkoliv ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) mluví o velmi podobných podmínkách, jako jsou už doposud například na zahrádkách restaurací, pro návštěvníky platí v některých službách i odlišné povinnosti, například tomu tak je právě v otázce testování.
To se týká například provozu klubů či diskoték. Ačkoliv v nich vláda zároveň zakázala tančit, čímž by se zdálo, že budou svým provozem připomínat spíše restaurace či bary, podmínky pro ně platí jiné. Zatímco například v kadeřnictví či v hospodě se tak zákazník může prokázat potvrzením o prodělání negativního testu v zaměstnání či provedením samotestu přímo na místě, pokud s tímto potvrzením přejde do klubu, hygiena by mu už mohla udělit pokutu. V klubech či diskotékách totiž platí už pouze negativní test provedený profesionálem v odběrovém centru. Stejně tomu tak je například i v případě bazénů či koupališť.
Epidemie v Česku je dál na ústupu. Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19, o 83 méně než před týdnem a nejméně od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů. Za posledních sedm dní připadá v zemi 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Lékaři aplikovali přes 34 400 dávek očkování proti novému koronaviru, což je nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace. Ve všední dny minulého týdne se opakovaně podařilo pokořit hranici 100 000 očkovaných za den.