Nová strana

Sehnal jsem už deset politiků, říká Klaus ml. Novou stranu představí v půlce června

Nová strana
Sehnal jsem už deset politiků, říká Klaus ml. Novou stranu představí v půlce června

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro nově vznikající stranu už sehnal nezařazený poslanec Václav Klaus ml. deset politiků. Mezi nimi jsou dvě známá jména. Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která vystoupila z ODS, a exprezident a poslancův otec Václav Klaus. Další jména Klaus ml. tají. Členy své nové politické strany představí 10. června v Praze.

„Půjde o lidi ze sněmovny a Senátu, starosty i místostarosty. Podpoří to někteří členové soukromníků, svobodných, Realistů, TOP 09, ODS,“ řekl Hospodářským novinám (HN) Václav Klaus ml. Podle deníku stojí Klaus ml. i o nezávislého senátora Ivo Valentu, který je ale členem senátorského klubu ODS, zájem by mohl Klaus ml. mít i o nezařazenou senátorku Jitku Chalánkovou. Šance u Iva Valenty jsou podle deníku nízké.

„Názory Václava Klause mladšího dlouhodobě sleduji a v mnoha případech se s nimi ztotožňuji, sleduji i dění kolem vzniku případného jeho politického hnutí, ale i do budoucna si zachovám svoji nezávislost,“ uvedl pro HN Valenta.

Senátorka Chalánková pro deník Echo24 uvedla, že ačkoli mají s Klausem ml. podobná témata a názory, nehodlá nyní vstupovat do nějaké strany. „Jako nezávislá senátorka jsem spokojená. Nezávislost si chci ponechat,“ řekla deníku senátorka, která byla dříve za TOP 09 i v Poslanecké sněmovně. Oficiálně oslovena ke spolupráci jsem zatím nebyla, dodala Jitka Chalánková.

Klause vyloučilo z ODS vedení strany v polovině března. Podle předsedy Petra Fialy o tom jednomyslně rozhodla výkonná rada, jež mu vytkla mimo jiné dlouhodobé nerespektování hodnot, principů a programu ODS, veřejné útoky na členy sněmovní frakce a další straníky, podporu kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách a výroky, které nejsou v souladu s programem strany.

Sněmovna poté v polovině dubna Klause odvolala z postu předsedy školského výboru. Dočasně jej vede Karel Rais (ANO), Klause ve výboru nahradil nový nominant občanských demokratů Karel Krejza. Po Klausově odvolání opustila poslanecký klub ODS a později i stranu Majerová Zahradníková. Odůvodnila to tím, že jí dlouhodobé směřování stranické politiky nebylo příjemné.

,

13. května 2019