Vzpírají se vrátit do Afriky

Kam s nimi, opětovné dilema. Španělská rybářská loď s 12 migranty hledá přístav

Vzpírají se vrátit do Afriky
Kam s nimi, opětovné dilema. Španělská rybářská loď s 12 migranty hledá přístav

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Španělsko jedná s Itálii a Maltou o tom, kde by mohla přistát španělská rybářská loď s 12 migranty na palubě. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na španělskou vládu. Třináctičlenná posádka rybářské lodi zachránila z gumového člunu na moři 12 běženců původem z Nigeru, Somálska, Súdánu, Senegalu a Egypta minulý čtvrtek. Španělská vláda nejprve požádala Libyi, aby uprchlíky na základě mezinárodního práva převzala.

To se ale nestalo, a tak Madrid jedná s Itálií a Maltou, v jejichž blízkosti se plavidlo nachází, o tom, kde by rybáři mohli s migranty přistát, informovala místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová.

V úterý kvůli nepřízni počasí loď nastavila kurz na italský ostrov Lampedusa. Téhož dne kapitán lodi Pascual Durá agentuře AFP sdělil, že jak Itálie, tak Malta loď odmítají do svých přístavů vpustit.

Španělští záchranáři mu prý jako jedinou alternativu navrhli, aby běžence vysadil v Libyi. Jakmile však migranti na palubě slyší slovo "Libye", situace se vyhrocuje, tvrdí Durá. "Jestli se vydáme do Libye, hrozí vzpoura," varoval kapitán.

Od nástupu socialistické vlády Pedra Sáncheze letos v červnu Španělsko přijalo loď Aquarius, kterou provozují nevládní organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF). Tato loď nemohla zakotvit v Itálii ani na Maltě. Třikrát se ve španělských přístavech vylodilo také plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Posléze Madrid nepovolil znovu přistát lodi Aquarius a o rozdělení uprchlíků na její palubě jednal s ostatními unijními státy.

Nynější italská populistická vláda hned po nástupu k moci letos v červnu uzavřela přístavy lodím neziskových organizací. Ráznou protiimigrační politiku prosadila vládní strana Liga s čele s Matteem Salvinim. Hlavní migrační trasa do Evropy přes moře se vzápětí přesunula z centrálního do západního Středomoří.

,

29. listopadu 2018