Německé úřady zadržely sedm údajných pravicových teroristů

Německé úřady zadržely sedm údajných pravicových teroristů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Německé úřady v pondělí ve spolkových zemích Sasko a Bavorsko sedm mužů kvůli podezření z vytvoření teroristické pravicově extremistické organizace s názvem Revolution Chemnitz. Skupina údajně plánovala útoky na migranty, politiky a novináře, které chtěla provést během středečního svátku Dne německé jednoty. Podle spolkového státního zastupitelství bylo kromě toho prohledáno několik bytů a dalších prostor v Sasku, střelné zbraně se ale nenašly, informovala agentura DPA.

Právě město Chemnitz (Saská Kamenice) se v uplynulých týdnech dostalo do centra pozornosti kvůli krajně pravicovým a neonacistickým projevům, včetně napadání přistěhovalců; incidentům předcházela vražda Daniela H., kterého 26. srpna ubodali. Z činu jsou podezřelí tři přistěhovalci z Iráku a Sýrie.

Na pondělním zásahu v Sasku se podle DPA podílela více než stovka příslušníků saské policie. Bavorska se akce dotkla podle DPA jen proto, že jeden ze zadržených spolkovou zemí právě projížděl. Pochází ale rovněž ze Saska.

Sedm zadržených je podezřelých, že spolu s 31letým Christianem K. založili krajně pravicovou teroristickou organizaci. Vzniknout měla nejpozději 11. září. Christiana K. přitom státní zastupitelství v Chemnitzu zadrželo už 14. září kvůli vážnému narušení veřejného pořádku. Na Christiana K. a tři dnes zadržené uvalil soud vazbu, o vazbě pro další čtyř muže by se mělo rozhodnout v úterý.

Podle dosavadních zjištění jsou obvinění součástí chemnitzské scény radikálních fotbalových fanoušků, skinheadů a neonacistů a sami sebe považovali za vůdčí osobnosti pravicově extremistické scény v Sasku.

Podle DPA jsou podezřelí, že plánovali napadání a ozbrojené útoky na cizince a politicky jinak smýšlející osoby. "K politicky jinak smýšlejícím řadí obvinění podle dosavadních zjištění i zástupce politického stranického spektra a příslušníky společenského establishmentu," uvedlo spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe.

Podle listu Süddeutsche Zeitung se celá osmičlenná skupina chystala útočit na migranty, politiky a novináře ve středu 3. října, tedy v den osmadvacátého výročí znovusjednocení Německa.

Obvinění se údajně snažili získat poloautomatické střelné zbraně. Při domovních prohlídkách se ale podle agentury DPA žádné střelné zbraně nenašly. Pět ze zadržených prý už 14. září v Chemnitzu napadlo několik cizinců mimo jiné skleněnými lahvemi a jednu osobu přitom zranili na hlavě.

Ministr vnitra Horst Seehofer dnes zadržení sedmi mužů přivítal. "Je to realizace naší zásady 'Nulová tolerance pravicovým radikálům a pravicovým extremistům'," řekl.

,