Výroční zpráva NKÚ

Stát je zasukovaný a nevýkonný, tvrdí NKÚ. „Nech radši kontrolují čísla,“ vzkazuje Babiš

Výroční zpráva NKÚ
Stát je zasukovaný a nevýkonný, tvrdí NKÚ. „Nech radši kontrolují čísla,“ vzkazuje Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok, ve které hodnotí fungování České republiky. Na malé výkonnosti celé státní správy se podle kontrolorů podepisuje stávající struktura a procesy. I když stát investuje výrazné prostředky, nedostává za ně to, co čeká, uvedl NKÚ. Premiér Andrej Babiš v reakci zkritizoval prezidenta úřadu.

„První podmínkou pro to, abychom našli řešení, je uvědomit si závažnost situace. Máme ´zasukovaný´ stát, který neumí řadě problémů čelit. Je třeba vyhodnotit nezbytnost a účinnost vládní regulace. Měli bychom se podívat také na právní rámec a jeho efektivitu při řešení sporů, koncipovat vládní intervence s ohledem na poměr nákladů a výnosů,“ sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala.

Potřebné reformy se podle kontrolorů v řadě oblastí stále oddalují. Například na splnění daňových povinností potřebují firmy v ČR o 40 procent více času, než je průměr zemí EU a Evropského sdružení volného obchodu, a to 230 hodin. Některá opatření zavedená státem v rámci boje proti daňovým únikům administrativní zátěž naopak zvýšila.

Závěry NKÚ zkritizoval premiér Andrej Babiš, který obvinil úřad z politikaření. „Pan Kala by měl přestat už dělat politiku. Měl by už zapomenout, že přišel z ČSSD. Já nevím proč to dělá. Nemá pravdu. My s jeho závěry absolutně nesouhlasíme. Nemá patent na rozum a nech laskavě kontroluje ty čísla a nech nehodnotí vládu. Jemu to nepřísluší,“ řekl v reakci na zprávu NKÚ Andrej Babiš.

Česko také podle NKÚ významně zaostává v rozvoji on-line služeb státu. Nedaří se napravit situaci v oblasti informačních technologií, což digitalizaci státu nejen prodlužuje, ale také prodražuje. „Řízení této oblasti postrádá koncepci, chybí personální kapacity a stát je často závislý na externích dodavatelích,“ upozornil NKÚ. Míra on-line kontaktu mezi orgány veřejné moci a občany je podle Evropské komise jedna z nejnižších v EU, ČR je na 22. místě.

Zjištění úřadu ocenil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle kterého se tím potvrzuje zaostalost Česká v digitalizaci. „NKÚ potvrdil naše varování, že stát pod vedením Babiše „výrazně zaostává“ v rozvoji digitálních služeb. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle NKÚ porušilo rozpočtovou kázeň minimálně za 737 milionů a podobně dopadlo Babišovo MMR. Český e-government je pouze na papíře a to je Babišovo manažerské selhání,“ uvedl Jakub Michálek.

Podobně se vyjádřil i předseda STAN Petr Gazdík. „S NKÚ souhlasím: v digitalizaci jsme zaspali. Lidi nezajímá, zda má vláda zmocněnce, ale jestli mohou digitálně vyřídit, co potřebují. Neuralgická reakce spíš ukazuje, že má NKÚ pravdu – jinak by nad tím premiér mohl mávnout rukou jako nad blábolem,“ uvedl Gazdík.

Vázne i výstavba silnic a železnic

Dlouhodobě se nedaří změnit také situaci v rozvoji infrastruktury, ať už jde o výstavbu silnic nebo dopravu na železnici. To má přitom podle kontrolorů negativní dopad i na konkurenceschopnost země. Podle zprávy Světového ekonomického fóra z loňského roku je ČR v kvalitě silnic na 68. pozici ze 140 zemí, v EU obsadila 23. místo. Zatímco v některých sousedních zemích trvá příprava výstavby infrastrukturních staveb pět let, v ČR je to i 13 a více let. „Investoři se potýkají s množstvím nekoordinovaných právních předpisů, úředníci jsou motivováni k extenzivnímu výkladu zákona a proces projednávání se neustále řetězí,“ míní NKÚ.

Stát by měl podle kontrolorů také lépe plnit svou roli, pokud jde o bytovou politiku a definovat sociální bydlení. Do podpory bydlení stát v letech 1997 až 2017 investoval 232 miliard korun, přestoNKÚ zjistil, že v některých oblastech se situace zhoršovala. Roste například počet sociálně vyloučených lokalit i počet obyvatel v nich. Podle NKÚ přitom hrozí, že dostupnost bydlení pro různě ohrožené skupiny obyvatel se bude nadále zhoršovat.

Nemalé prostředky investuje stát také do zlepšení životního prostředí. „Ale ani tady neplní cíle, které si sám stanovil,“ podotkli kontroloři. Například tempo, jakým se snižuje objem hlavních škodlivých látek v ovzduší, se spíše zpomaluje. Plnit své cíle stát podle kontrolorů nezvládá ani v úsporách energie. Je přitom zemí s třetí největší energetickou náročností v EU, která je více než dvojnásobná oproti průměru. „I přes investované prostředky, ale do roku 2017 splnila ČR jen jedno procento z úspor plánovaných do roku 2020,“ uvedl NKÚ.

, ,