Další zemětřesení na CNN Prima news. Očekávané posily nedorazí, redakce hlásí odchody
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poté, co nová televizní stanice CNN Prima News oznámila optimalizaci, provedla změny ve vysílání a nečekaně vyměnila vedení, došlo k významným veletočům také v rámci její personální politiky. Televizi náhle opustily šéfeditorka zpravodajství Andrea Trojková a moderátorka Markéta Dobiášová a vyšlo také najevo, že stanice nakonec do svých řad nepřijala ani již dříve dohodnuté redaktory. Své další směřování hodlá CNN Prima News představit v průběhu září.
Čerstvou výměnu vedení, kdy se do čela stanice dostal dosavadní moderátor večerních zpráv Pavel Štrunc, čímž se zredukovala tříčlenná vedoucí redakční rada s Petrou Benešovou, Eliškou Čeřovskou a Tomášem Večeřou, vysvětluje Prima CNN News jako součást zjednodušování vedení redakce. „Rozhodli jsme se zjednodušit strukturu vedení redakce s cílem intenzivněji propojit televizní a online část zpravodajské platformy,“ oznámil deníku Echo24 mluvčí stanice Matěj Štýs.
O významnějším propojení TV vysílání a on-line sekce mluvil i sám Štrunc, který na Primě již v minulosti působil. Právě onlinovému zpravodajství se totiž zatím daří více než samotné televizi, jejíž celodenní sledovanost zatím dosahuje průměrného podílu 0,37 procenta, a je tak hluboko pod úrovní podílu 1,5 procenta, kterého chce Prima dosáhnout do jednoho roku od zahájení vysílání.
To, že by se televize se dvěma novinářkami rozloučila kvůli jejich nadbytečnosti, Štýs přímo nepopřel. „S Markétou Dobiášovou jsme po vzájemné dohodě ukončili spolupráci ke dni 31. 8. S editorkou Andreou Trojkovou jsme ke dni 31. 8. ukončili spolupráci z důvodu reorganizace týmu,“ uvedl k tomu na dotaz deníku mluvčí.
Jak ale obě novinářky potvrdily, jejich odchod byl náhlý. „Můj odchod mi nikdo z nařízených nevysvětlil,“ řekla Trojková serveru Médiář. Svůj odchod také veřejně oznámila na twitteru. „Je to tak. Loučím se také. Nebylo to ani do roka a do dne… Hodně zdaru novému vedení zpravodajství,“ uvedla zde Trojková.
Je to tak. Loučím se také. Nebylo to ani do roka a do dne… Hodně zdaru novému vedení zpravodajství @CNNPrima pic.twitter.com/dG4mhUrkww
— Andrea Trojková (Němcová) (@andreanemcovaa) August 31, 2020
Šéfka investigativního týmu Dobiášová, zase v souvislosti se svým odchodem narážela na údajný plán televize upřednostnit před investigativními reportážemi spotřebitelská témata. To však mluvčí stanice Štýs odmítl potvrdit. Tobiášová dříve dlouhodobě působila v pořadu České televize Reportéři ČT. O jejím vlastním investigativním pořadu se hovořilo právě i na CNN Prima News, po jejím odchodu tak ale zřejmě nevznikne.
Televize couvla těsně před podepsáním smlouvy
Do publicistického týmu nestačil nastoupit ani Michael Rozsypal, který sem měl přijít po dlouholetém působení v Českém rozhlasu Plus a jehož příchod domlouvala ještě Petra Benešová. Do televize měl nastoupit prvního září, pouze den předtím se však dozvěděl, že o něj CNN Prima News již nemá zájem.
„Po 8 skvělých letech v rádiu jsem chtěl změnu a nový impuls. Byl jsem dohodnut se CNN Prima News, zítra jsem měl nastoupit, už jsme plánovali vysílání. S nečekaně novým vedením jsme se ale nedomluvili a dohoda den před nástupem padla. Dám si teď volno a promyslím, co a jak dál,“ uvedl Rozsypal na twitteru.
Po 8 skvělých letech v rádiu jsem chtěl změnu a nový impuls. Byl jsem dohodnut se CNN Prima News, zítra jsem měl nastoupit, už jsme plánovali vysílání. S nečekaně novým vedením jsme se ale nedomluvili a dohoda den před nástupem padla. Dám si teď volno a promyslím, co a jak dál. pic.twitter.com/fNjDA97Iez
— Michael Rozsypal (@MichaelRozsypal) August 31, 2020
Na Rozsypalův příspěvek na síti následně reagovala i Andrea Trojková. „Nečekané postupy ke mně i k vám. Netušila jsem,“ uvedla v odpovědi.
Podobná situace potkala také někdejšího šéfeditora zpravodajství Televize Seznam Filipa Horkého, který nyní působí ve skupině LiveSport. I on byl v době, kdy docházelo ke spuštění stanice jedním z těch, kteří měli před podpisem smlouvy, ovšem do redakce nakonec nenastoupili. O příchod Horkého do tehdy vznikající redakce CNN Prima News usiloval Martin Ondráček. Právě to, že Horký nakonec do redakce nebyl přijat, mělo být důvodem odchodu Ondráčka z pozice šéfa zpravodajství.
„Pro mě je to něco, co je tak dávno, že to nemíním komentovat,“ reagoval na dotaz deníku Echo24 Horký s tím, že novinářskému prostředí je už nyní vzdálený.
Pozici druhého šéfeditora už v červnu po čtyřech měsících opustil také Karel Škrabal, který dříve působil v České televizi. V jeho případě se však jednalo pouze o zkušební dobu.
Podle mluvčího Štýse se chce televize soustředit především na stávající moderátory. „Momentálně je našim cílem naplno využít kapacity týmu CNN Prima News, který je plný zkušených novinářů. Při vysílání speciálů, například k letošním volbám, tak budeme rozvíjet stávající moderátorské talenty,“ vyjádřil se Štýs.
Ještě dávno před startem vysílání oznámila odchod dlouholetá ředitelka zpravodajství a publicistiky skupiny Prima Jitka Obzinová, která přitom nové stanici měla šéfovat. Ve vedení zpravodajství Primy se tak dostal Martin Ondráček, který kdysi vedl zpravodajství na TV Nova. Z Primy však odešel už na konci loňského listopadu a s jeho odchodem pozice ředitele zpravodajství zcela zanikla. Redakce tak byla od prosince vedena tříčlennou redakční radou, ve které působili Eliška Čeřovská, Petra Benešová a Tomáš Večeřa.
CNN Prima News v rámci optimalizace nedávno oznámila mimo jiné ukončení pořadu moderátorky Markéty Fialové. Televizní skupina Prima už před několika týdny stáhla svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji vysílá už jen na stanici Prima. Podle informací redakce Echo24 v červnu spadla sledovanost Hlavních zpráv ze 600 tisíc diváků na něco málo přes 400 tisíc na relaci.
Stanice začala vysílat na začátku května. Několikatýdenní zpoždění pak zavinila koronavirová epidemie. Roční náklady na provoz vyjdou na stovky milionů korun.