Skinner, Grosman a Masaryk

Skinner, Grosman a Masaryk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Drahý mistře, milý příteli

Druhý svazek dlouho neznámé korespondence T. G. Masaryka a J. S. Machara („mistře“ oslovoval kupodivu básník profesora, ne naopak) přináší 97 dopisů z roku 1896, které putovaly mezi Prahou, bydlištěm a pracovištěm Masarykovým, a Vídní, kde žil a jako úředník byl zaměstnán Machar.

  1. G. Masaryk – J. S. Machar: Korespondence, svazek II (1896). Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav T. G. Masaryka, 246 str.

 

„Nevinný“ ústupek zlu

Příběh z doby arizace v klerofašistickém Slovensku uveřejnil spisovatel Ladislav Grosman poprvé jako povídku Past v roce 1962. Později se z povídky stala novela. S režiséry Kadárem a Klosem se autor také podílel na scénáři filmu, jenž získal Oscara… Rozhlasová adaptace vychází z literární verze.            

Ladislav Grosman: Obchod na korze, Radioservis 2019, 1x CD MP3, 1 hod. 22 min.

 

Pohodlný život superhrdiny

Sam je normální mladík s podivínskými kamarády a jednotvárnou prací. Několikrát týdně ale obléká masku superhrdiny a pod rouškou noci bojuje se zločinem. Když potká Sáru, je celý jeho přehledný život v ohrožení. Sebere hrdina odvahu, aby se konečně vyrovnal s minulostí, před níž utíká?            

Rhys Thomas: Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye, Tympanum 2019, 1x CD MP3, 12 hod. 27 min.

 

Tragikomika univerzitního světa

Celovečerní dokument, realizovaný sedm let, reflektuje všechny hlavní problémy světového i českého vysokého školství. Mezi mluvčími filmu jsou lingvista Noam Chomski, sociolog Frank Furedi, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, novinář Jiří Štický a další.           

Univerzity a svoboda, režie: Vít Janeček, Zuzana Piussi, premiéra: 16. 5. 2019.

 

Festival otevřených budov

Pátý ročník festivalu Open House Praha otevře brány 80 budov a prostorů, které nejsou běžně přístupné. Užijete si výlet do dob dávných i současných. Vypravíte se za poznáním budov nejrůznějších architektonických stylů. Přijít můžete s celou rodinou, připraven je program i pro děti. Festival je nízkoprahový a nabídneme prohlídky pro neslyšící.

Open House Praha, 18. –19. 5. 2019.

 

Na turné po dvaceti letech

Kapela na svém monumentálním turné oslaví třicáté výročí založení a fanoušci se mohou těšit na skladby z průběhu celé její kariéry. Ke Smashing Pumpkins se připojí její dlouholetý spolupracovník Jeff Schroeder, a skupina tak vystoupí se třemi kytaristy, aby co nejvěrněji předvedla zvukovou podobu svých alb.  

The Smashing Pumpkins: European Tour 2019, Forum Karlín, Praha, 6. 6. 2019 od 20.00.

 

Jak obstát v současném světě

Svižná konverzační hra představuje svou hrdinku silnou i chybující, rozhodně ale jako někoho, kdo si zaslouží pozornost. Linda není jediná, kdo bojuje o své místo v životě. Každá z postav si tak musí sama za sebe najít způsob, jak se vyrovnat s nároky, které na ně společnost klade.

Penelope Skinner: Ahoj, krásko! (Linda), Divadlo na Vinohradech, Praha, premiéra: 17. 5. 2019.

 

Mezi zdáním a skutečností

Napětí mezi stabilitou a dynamikou, klidem a nebezpečím, mezi organickou a anorganickou podstatou hmoty, mezi jejími kvalitami, jako je tíha a lehkost, tvrdost a měkkost, pružnost či pevnost, stejně jako mezi ustálenou funkcí objektů a jejím popřením. To jsou témata, kterými se sochař Kryštof Kaplan systematicky zabývá.

Kryštof Kaplan: TENZE, Centrum současného umění DOX, Praha, do 10. 6. 2019.

Týdeník ECHO

16. května 2019