Uprchlíky teď Lukašenko posílá do Litvy. „Pomozte Bělorusku“, vyzval EU Lavrov
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Litva dnes vyhlásila výjimečný stav u hranic s Běloruskem, kde se na běloruské straně shromáždily stovky migrantů. Vyhlášení výjimečného stavu navrhla litevská vláda a zákonodárci tento krok dnes schválili. Mimořádný režim platí po dobu jednoho měsíce a může omezit pohyb v pohraničí, uvádí agentura Reuters.
Podle premiérky Ingridy Šimonytéové země výjimečný stav vyhlásila poprvé od získání své nezávislosti.
Výjimečný stav bude platit v pět kilometrů širokém pásmu podél hranice s Běloruskem a také v táborech pro migranty. Umožní pohraničníkům použít "psychický nátlak" a "přiměřené fyzické násilí", aby zabránili migrantům ve vstupu do Litvy, píše Reuters. Zároveň omezí cestování, které bude ve vymezeném koridoru možné pouze s povolením pohraniční stráže. Vstoupit do něj budou moci jen ti civilisté, kteří v něm žijí nebo mají majetek. Omezena budou i shromáždění v oblasti.
Poland fears 'major incident' as migrants from Belarus head for border https://t.co/etNUKJOUKQ pic.twitter.com/zriVPjPLmi
— Reuters (@Reuters) November 8, 2021
"Lidé, kteří žijí a pracují (v blízkosti hranic) to budou moci dělat i nadále. Ale lidé, kteří se tam chtějí dostat, aby například vyzvedli migranty a odvezli je na jiné území – pro ty to bude těžší," řekla dnes v parlamentu Šimonytéová. Režim dále omezí právo migrantů na korespondenci a telefonní rozhovory, s výjimkou žádostí adresovaných úřadům. Za výjimečného stavu lze také využít státní rezervy.
Litva už v pondělí oznámila, že přesouvá na hranici s Běloruskem vojáky z obav před možným přílivem migrantů, poznamenal Reuters.
"Vidíme situaci a hrozby, které vytváří běloruský režim koordinovanými akcemi na hranici s Polskem, a uvědomujeme si, že tyto hrozby mohou vzniknout i u nás. Vidíme jasné paralely," uvedla ministryně vnitra Agné Bilotaitéová. "Děláme a uděláme vše, aby naše hranice byly ubráněny," zdůraznila při předkládání návrhu vyhlásit výjimečný stav.
„Je třeba nést zodpovědnost za své činy," říká Lavrov. Bělorusku má finančně pomoci EU
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval země Evropské unie, aby se vyvarovaly dvojích standardů v migrační krizi, která se právě odehrává na hranicích Polska a Litvy s Běloruskem. Šéf ruské diplomacie podle agentury TASS naznačil, že by EU mohla poskytnout Bělorusku podobnou finanční asistenci k zastavení migrace, jako to udělala před lety v případě Turecka.
"Nelze uplatňovat odlišné standardy vůči Itálii a Polsku, když Brusel zvažuje, jak se Varšava a Řím chovají k přílivu migrantů směřujících do těchto zemí. Rovněž se zeměmi, odkud uprchlíci přicházejí, je třeba zacházet stejně," prohlásil Lavrov na tiskové konferenci.
Připomněl přitom dohodu mezi EU a Tureckem z roku 2016, v níž se Ankara zavázala ponechat migranty na svém území výměnou za finanční pomoc od unie. "Proč také nelze pomoci Bělorusům, kteří mají určité potřeby, aby běženci, které Litva a Polsko nechce pustit na své území, mohli žít v normálních podmínkách?" poznamenal ruský ministr zahraničí.
Lavrov prohlásil, že migranti nechtějí zůstat v Bělorusku ani v Turecku, ale chtějí do Evropy. "Do Evropy, která léta propagovala a inzerovala svůj způsob života. Je třeba nést zodpovědnost za své činy," dodal.
Polsko, Litva a Lotyšsko v posledních měsících čelí prudkému nárůstu počtu migrantů zejména z Blízkého východu, kteří se snaží na jejich území dostat ze sousedního Běloruska. Varšava, Vilnius a Riga viní režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že migranty využívá jako "hybridní zbraň" v odvetě za západní sankce, uvalené na Minsk za porušování lidských práv a brutálnímu potlačování běloruské opozice. Minsk obvinění z vyvolávání migrační krize opakovaně odmítá.
„Byla tma, když přišlo hodně vojáků,“ líčí uprchlík
Běloruští pohraničníci během noci převezli vojenskými auty od hranic s Polskem asi 500 migrantů, kteří nyní táboří u hranic s Litvou, poblíž obce Kadyš. Někteří z nich se ještě v noci pokusili hranici překročit: do půlnoci litevská stráž zaznamenala pokusy 73 migrantů, od půlnoci do dnešního rána se hranici pokoušelo přejít dalších 82 migrantů, napsal server Delfi.
"Byla tma, když přišlo hodně vojáků. Od neděle jsme byli u polské hranice, poblíž benzinové stanice. Běloruští vojáci tam byli od pondělního poledne, se psy a zbraněmi. Večer jich bylo ještě víc. Ty migranty, kteří nebyli v centru tábora, posadili do velkých kamionů, a to i děti. Dohromady 500 lidí. Nařídili, ať si sedneme, že nás odvezou do Polska. Lidi plakali a prosili, ať je neodvážejí od rodin. Na to běloruští pohraničníci začali střílet do vzduchu. Posadili nás do aut a někam nás hodinu vezli," vylíčil Delfi nejmenovaný uprchlík. Okolo půlnoci se ukázalo, že je převezli k litevské hranici a že jsou poblíž běloruské vsi Kadyš. Ve skupině asi 500 lidí jsou mladí muži, ženy a děti mladší 12 let. Nejmladšímu je pět měsíců.