Chybí tisíce řemeslníků, kuchařů či švadlen. Firmy doufají v Ukrajince
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Problémy českého trhu práce pokračují. Firmám dnes podle Hospodářské komory chybí už 440 tisíc zaměstnanců, hlavně řemeslníci, kuchaři, řidiči nebo švadleny. Komora proto navrhla vládě, aby od Nového roku zdvojnásobila na 40 tisíc roční kvótu pracovníků v režimu Ukrajina. Řešení je to ale dočasné, dlouhodobým řešením je reforma školství, říká komora.
Největší poptávka firem je po kvalifikovaných, technicky orientovaných pracovnících, jako jsou kovodělníci nebo strojírenští dělníci. „Obrovská poptávka je po řemeslnících, jako jsou truhláři, tesaři, omítkáři, štukatéři, podlaháři, kamnáři, kameníci nebo malíři. Firmy postrádají ale i pekaře, cukráře, kuchaře, řezníky, švadleny, ošetřovatele skotu, přetrvává vysoká poptávka po skladnících a řidičích nákladních vozidel, autobusů a tramvají. Řidičů je přitom nedostatek v celé Evropě a ani výhledově se tento trend nezlepší,“ řekl deníku Echo24 za Hospodářskou komoru Miroslav Diro.
Hospodářská komora předpokládá, že ke zdvojnásobení kvót dojde k 1. lednu 2019. O návrhu bude jednat vláda, pro niž nyní resort vnitra zpracovává analýzu dopadů navýšení. Navýšení podporuje premiér Andrej Babiš (ANO). „Pan premiér Andrej Babiš se k tomu vyjádřil pozitivně a má zájem to prosadit,“ řekl pro Hospodářské noviny prezident komory Vladimír Dlouhý.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) upozornil, že by navýšení programu nesmělo znamenat sociální dumping. „Je nutné, abychom garantovali, že ti lidé zde budou pracovat za stejných podmínek jako Češi, tedy aby měli ochranu srovnatelnou s ochranou českých zaměstnanců,“ uvedl pro Echo24 Petříček.
Přijímání pracovníků z Ukrajiny je krátkodobé řešení
Komora dlouhodobě zdůrazňuje, že dlouhodobým řešením trhu práce je reforma školství. Přijímání zahraničních pracovníků ale podle ní krátkodobě zaměstnavatelům pomůže.
„Zaměstnanecká karta je vydávána na dva roky a je vázána na pracovní poměr. Pokud zaměstnanci zanikne pracovní smlouva, ztratí i nárok pobývat na území ČR. Pokud si v 60denní ‚ochranné‘ lhůtě zaměstnání nenajde, ministerstvo vnitra zaměstnaneckou kartu zruší a vydá výjezdní příkaz, na základě kterého musí cizinec ČR opustit. Není proto pravdivá fáma, že by měl nárok na podporu v nezaměstnanosti,“ uvedl Miroslav Diro.
Podle komory každý pracovník z Ukrajiny, který dosud získal práci přes Režim Ukrajina, jenž byl spuštěn v roce 2016, přispěje na jednoho důchodce 440 korunami za rok. Při úplném obsazení 40tisícové kvóty by mohl roční rozpočtový efekt přesáhnout 10 miliard korun, dodává Hospodářská komora.
Podle analýzy Hospodářské komory predikující vývoj trhu práce do konce roku 2019 bude firmám už v červnu příštího roku chybět 500 tisíc pracovníků. Jen státní kasa letos přijde nejméně o 84 miliard korun na daních a odvodech, které by mohly být odvedeny v případě, že by volná místa byla obsazena. V roce 2019 potenciální ztráty dosáhnou dalších přibližně 110 miliard korun.