SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ

Důvod k velkému pohoršení a odsouzení. Polští biskupové se kají za sexuální skandály

SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ
Důvod k velkému pohoršení a odsouzení. Polští biskupové se kají za sexuální skandály

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V kostelích po celém Polsku se čte dopis katolických biskupů, kteří se omlouvají a přiznávají, že neudělali dost, aby zabránili zneužívání dětí a mladistvých duchovními. Dopis připouští „nedostatek citlivosti, hřích nedbalosti a nedůvěřivost“ vůči tvrzením ukřivděných, uvedla televize TVN 24. Dopis biskupů představuje reakci církve na dokumentární snímek Jen to nikomu neříkej o zamlčovaných zločinech duchovních, který už na internetu viděly miliony Poláků.

„Nejsou slova, která by vyjádřila náš stud vyvolaný sexuálními skandály s účastí duchovních; jsou důvodem k velkému pohoršení a vyžadují naprosté odsouzení, jakož i vyvození přísných důsledků vůči zločincům i vůči osobám skrývajícím tyto činy,“ uvádí se podle televizní stanice v dopise, nazvaném Citlivost a odpovědnost.

„Přiznáváme, že jako pastýři církve jsme neudělali vše, abychom zabránili křivdám,“ praví se v dopise, na kterém se preláti usnesli ve středu. Připustili, že právě zmíněný dokumentární film, natočený z hlediska obětí, je přiměl uvědomit si „nesmírnost utrpení“ těchto obětí. Zasáhla je hlavně slova jedné ženy v dokumentu, že „Kristus neubližoval dětem“, na rozdíl od kněze, který jí ublížil jako devítileté žákyni.

„(Snímek) obsahuje také příklady nedostatku citlivosti, hříchu zanedbání i nedůvěřivosti vůči ukřivděným osobám, což v důsledku chránilo pachatele,“ přiznali preláti. Zároveň ujistili, že chtějí spojit úsilí všech lidí dobré vůle s cílem ochránit nejmladší. „Buďme všichni citlivější vůči dětem a mládeži a také vůči obětem,“ apelují. Společně je nutné obětem vytvořit prostor pro návrat do normálního života, jakož i pro opětovné získání důvěry vůči duchovním.

Dopis rovněž vybízí další oběti, aby ohlásily utrpěné křivdy církvi i příslušným státním úřadům. V každé diecézi byl jmenován delegát oprávněný přijímat oznámení o sexuálním zneužívání a napomáhat při poskytnutí psychologické a právní pomoci. „Chceme podporovat oběti na cestě k překonání následků křivdy,“ ujistili biskupové.

Opoziční list Gazeta Wyborcza nicméně upozornil, že arcibiskup Waclaw Depo se v sobotním kázání na Jasné Hoře ohradil proti tomu, že „celé církvi se vnucuje kolektivní vina za činy jednotlivých zločinců“, a modlil se k čenstochovské madoně, aby pomohla „porazit horu zla, kterou lež tak snadno zakořenila v srdcích Poláků“.

Podle polské církve celkem 382 kněží a řeholníků z více než 40 000 mezi lety 1990 až 2018 ublížilo celkem 625 dětem. Z 877 osob, kteří si podle úřadů momentálně odpykávají za mřížemi tresty za sexuální zneužívání dětí, jsou jen dva duchovní, upozornila již dříve TVN 24 na závěr příspěvku o „zákonu mlčení“, chránícím „klerikální pedofily“.

V silně katolické zemi se církevní skandál stal jedním z hlavním témat před volbami do Evropského parlamentu, a to tím spíše, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je považována za silně spjatou s církví.

,