Babišův střet zájmů

‚Babiš stále vede Agrofert.‘ Evropská komise musí říct, zda je Babiš ve střetu zájmů

Babišův střet zájmů
‚Babiš stále vede Agrofert.‘ Evropská komise musí říct, zda je Babiš ve střetu zájmů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská komise se musí jasně vyjádřit, zda je český premiér a podnikatel Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Rozhodli se tak europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu, kteří „zvou na kobereček“ komisařku pro regionální politiku Corinu Cretsuovou. Podnět ohledně možného střetu zájmů premiéra Babiše podala nevládní organizace Transparency International (TI).

Podle TI je Babiš konečným příjemcem benefitů holdingu Agrofert, který čerpá z unijních dotací, i když ho Babiš převedl do svěřenského fondu kvůli tuzemskému zákonu o střetu zájmů. Výbor se bude případem dále zabývat. Jedním z důvodů projednávání podnětu TI je také nové evropské nařízení platící od začátku srpna, které přísněji posuzuje právě střety zájmů politiků a firem, které čerpají evropské peníze. Psali jsme o tom zde.

„Za čtyři roky ve výboru jsme neměli ani jedno šetření premiéra na střet zájmů. Je to zcela výjimečné,“ řekl člen výboru a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj se jednání výboru s komisařkou Cretsuovou uskuteční nejdříve v říjnu. Naopak podle europoslankyně za ANO Martiny Dlabajové, která je místopředsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu, je pondělní rozhodnutí koordinátorů výboru běžný proces. „Unijní instituce dostávají velké množství podnětů, které následně předávají dále k prošetření. Je to běžný proces,“ uvedla Martina Dlabajová a připomněla, že Evropská komise má zodpovědnost za nakládání s finančními prostředky EU.

Oznámení o podezření ze spáchání přestupku ze strany premiéra, tedy porušení zákona o střetu zájmů, podala TI i na radnici v Černošicích. Tam se jí nyní zabývá městský úřad. Na Černošice padla volba dle bydliště premiéra. Druhé oznámení týkající se oprávněnosti čerpání evropských dotací Agrofertem poslala organizace Evropské komisi. Závěry TI označuje premiér Andrej Babiš za nesmysly.

Sama EK mezitím potvrdila, že návrh výboru, aby se k případu vyjádřila, dostala. A že na něj „včas“ odpoví. Pokud EK dospěje k podezření, že došlo k porušení unijních pravidel, předá tyto informace Česku. O podnětu, zda je Babiš konečným příjemcem benefitů holdingu Agrofert, čerpajícího z unijních dotací, jednal výbor na návrh belgického „zeleného“ europoslance Barta Staese. Zelení v europarlamentu se nedávno ústy svého předsedy vyjádřili, že by Babiš měl v případě konfliktu zájmů odejít z čela vlády. „Pokud Andrej Babiš opravdu zůstává skutečným majitelem společnosti, která získává vysoké částky z fondů EU, anebo z ní má nadále osobní prospěch, musí skončit v funkci předsedy vlády,“ uvedl Philippe Lamberts. Zelení hodlají od Evropské komise požadovat vyšetření celé záležitosti.

Komise by podle europoslance Zdechovského měla objasnit, zda Babiš není v konfliktu zájmu, když jako premiér rozhoduje, kam se budou vynakládat dotace, a zda tyto dotace nepobírá jeho podnik, v němž je konečným příjemcem benefitů. To by bylo podle europoslance nepřijatelné.

„Reálně tato věc může mít tři rozuzlení. Za prvé se EK tím bude zabývat a neshledá pochybení, za druhé EK se tím bude zabývat a pozastaví dotace pro Agrofert a zatřetí může nastat, že EK se tím bude zabývat, začne to šetřit, ale bude to na dlouhou dobu,“ usoudil Zdechovský.

TI: Babiš stále ovládá Agrofert

Transparency International letos v červnu upozornila na dokument ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících společnosti Agrofert. Mezi nimi je i Andrej Babiš. Babiš je podle TI zakladatelem svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II, do nichž Agrofert vložil. Zároveň je v postavení obmyšleného, tedy osoby, v jejíž prospěch má být plněno ze strany fondů.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Vlastní třeba mediální dům Mafra, který vydává například deníky Lidové noviny a MfDnes. Loni zaměstnávala zhruba 33 000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 000 v Česku. Loni se konsolidovaný zisk skupiny Agrofert meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun.

, , mm