Boj o předsedu Senátu

Drahoš šéfem Senátu nebude. Chybí mu zkušenosti, shodují se kluby

Boj o předsedu Senátu
Drahoš šéfem Senátu nebude. Chybí mu zkušenosti, shodují se kluby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spekulace o usednutí nově zvoleného senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše do čela horní komory se nepotvrdily. Podle senátorských klubů ODS, Starostů a nezávislých a lidovců jsou totiž k řízení Senátu potřeba předchozí politické zkušenosti. Drahoš v minulosti o funkci projevil zájem. 

Nejsilnější senátorské kluby, tedy ODS, Starostové a nezávislí a lidovci se dohodly na zachování tradice, kdy by se řízení Senátu měl zhostit někdo s alespoň dvouletými zkušenostmi z horní komory. Senátoři tedy podle šéfa senátorského klubu KDU-ČSL Petra Šilara chtějí ctít funkci seniority. „Nebudeme do funkcí navrhovat nováčky, kteří jsou v Senátu poprvé. Není to neúcta, ale v Senátu vždy platilo, že by to měli být zkušení členové. Není to o zvučných jménech,“ řekl na tiskové konferenci Šilar. 

Drahoš, který na Praze 4 obhájil senátorský mandát již v prvním kole, nevyloučil přitom, že by chtěl v Senátu funkci jeho předsedy zastávat. „Říkám jasně, že se svými zkušenostmi, se svou kariérou a s tím, že jsem řídil instituci, která má 8,5 tisíce lidí, bych neměl problém s jakoukoliv funkcí v Senátu. Jak by měla vypadat, bude otázkou dohody mezi senátorskými kluby,“ vyjádřil se Drahoš pro Lidové noviny. 

Právo navrhnout šéfa Senátu má mít nejsilnější klub. Vedení Senátu by pak mělo být obsazeno na základě poměrného zastoupení. Zatím ale není jasné, který klub bude nejpočetnější. Frakce dál vyjednávají s novými nezařazeními senátory, kteří uspěli v říjnových volbách. Těmi jsou kromě Jiřího Drahoše například i Pavel Fischer, Marek Hilšer nebo Jitka Chalánková.

Nejblíže k tomu stát se nejsilnějším klubem má nyní ODS s šestnácti členy. K těm by sem mohli přidat českobudějovický senátor Ladislav Faktor, Ivo Valenta či zmiňovaná Jitka Chalánková. Kandidátem občanských demokratů je pak místopředseda horní komory Jaroslav Kubera. Proti němu stojí STAN i lidovci, kterým vadí některé jeho dřívější výroky a postoje. Lidovecká frakce však uvedla, že bude respektovat poměrné zastoupení v Senátu a ctít právo nejsilnějšího klubu navrhnout kandidáta na předsedu. 

„Metody za hranou,“ říká Kubera 

Podle předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy je současné skládání vedení Senátu rozpačité. „Na rozdíl od předchozích období, kdy počty v klubech byly hned po volbách jasné, každý věděl, za koho kandiduje a v kterém klubu bude, jsme trochu na rozpacích teď z toho, že, tuším, devět senátorů ještě váhá, do kterého klubu vstoupí,“ řekl Vícha. 

Zvyklosti ohledně skládání vedení horní komory ctí i senátorský klub ANO. „Já si myslím, že senátní klub ANO nebude tím, kdo bude kádrovat jednotlivé kluby, koho mají ony nominovat na pozice čelných představitelů Senátu. My tu sílu nemáme, my zástupce do vedení Senátu nominovat nebudeme,“ uvedl místopředseda frakce ANO Jaroslav Větrovský.

Kubera v souvislosti s vyjednáváními mluvil o „metodách za hranou“. „Mimo jiné je mi vyčítáno, že jsem malého vzrůstu a jsem málo důstojný, což už jsou takové ty věci za hranou, ale taková je politika,“ podotkl.

Ustavující schůze horní komory v obměněném složení se uskuteční v polovině listopadu

 

, mm

17. října 2018