Asi 40 procent lidí hospitalizovaných s koronavirem nemá žádné příznaky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích jsou jen kvůli nedostatků lůžek následné péče. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na dotaz Piráta Martina Jiránka. Obecně se o těchto lidech mluví jako o sociálních pacientech.
"My v tuto chvíli máme v nemocnicích 1028 covid pozitivních případů a z nich 42 procent má lehký průběh a není u nich potřeba jakékoliv specializované léčby, to znamená není tady potřeba ani kyslíku, ani ventilace," uvedl Prymula. Je to dáno podle něho tím, že zatímco lůžek následné péče je v Česku nedostatek, akutních lůžek je naopak poměrně přebytek.
V nemocnicích jsou lidé s covidem-19 například kvůli tomu, že nemohou zůstat v zařízeních sociální péče, vyplynulo z Prymulova vyjádření. V těchto zařízeních je totiž podle ministra složité vytvořit takové podmínky, aby nenakazili zdravé klienty.
V některých případech má podle Prymuly hospitalizace na začátku smysl, pacient je léčen. Posléze, kdy už by mohl být propuštěn, je ale stále pozitivní a virus vylučuje. Proto takového pacienta není možné do mateřského zařízení vrátit. "Probíhá vytipovávání různých zařízení jak v Praze, tak i v ostatních regionech, aby bylo možné umístit na přechodnou dobu tyto pacienty tam, a až následně je odvézt do domovů seniorů," dodal ministr.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.