Buď pandemický zákon, nebo vláda vyhlásí nouzový stav, hrozil Válek v Senátu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v Senátu obhajuje důležitost pandemického zákona, který ve čtvrtek projednává Senát. Jeho existenci označil za nutnou, podle jeho slov je třeba chránit seniory. V horní komoře parlamentu rovněž pohrozil, že pokud by pandemický zákon nebyl schválen, vyhlásil by od března nouzový stav.
„Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav,“ řekl Válek s tím, že podle něj žádná jiná varianta neexistuje. Současný pandemický zákon totiž platí jen do konce února. Ministr zdravotnictví namítá, že by v případě neexistujícího pandemického zákona neměl účinnou páku na to, jak ochránit seniorní populaci.
Válek namítá tím, že jsou denně desetitisícové přírůstky nově nakažených potvrzených PCR vyšetření a z nich je část symptomatických. „Jsou rizikoví pacienti, z nichž část je hospitalizovaná na JIPce, část na ECMO a část umírá. Každý den umírají lidé na covid, jsou to lidé rizikoví, kteří nejsou očkovaní. My nemůžeme nad těmito lidmi zlomit hůl, my je musíme chránit. Abychom je mohli chránit, potřebujeme mít nějaký rámec, který nám umožňuje vydávat opatření, schválený Poslaneckou sněmovnou a vládou, která budou vést k tomu, že bude ochrana těchto rizikových skupin,“ obhajoval ministr zdravotnictví pandemický zákon.
Vlastimil Válek chce pandemickým zákonem chránit například lidi z domovů seniorů. „Nemůžu dopustit jako ministr zdravotnictví, a už vůbec ne jako lékař, aby se dělo to, co se dělo před rokem a půl nebo dvěma lety, kdy umíraly stovky lidí v domovech důchodců a nikdo se o ně nestaral. Nemohu připustit, aby se omikron, ta mutace, šířila bez kontroly mezi seniory, nemohu připustit, aby zdravotnická zařízení byla zabírána kvůli tomu, že jsou zdravotníci v karanténách. To lze dělat pouze vydáváním opatření,“ argumentoval před novináři ministr, který je zároveň místopředsedou TOP 09.
Platný zákon předpokládá účinnost do 28. února. I v případě, že by Senát předlohu zamítl, sněmovna by měla dost času jeho veto vládní většinou poslanců přehlasovat tak, aby vyšla ve sbírce do konce února. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že zákon podepíše. Většina vládních senátorů však zákon podpoří, proti bude naopak opozice – ANO a sociální demokracie. Pokud nebude norma ke konci února připravena, hrozí podle Válka to, že přestane fungovat pomoc armády při zvládání epidemie či takzvaná Chytrá karanténa.
Navržená novela dá úřadům pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady by mohly regulovat například i činnosti vykonávané přímo u zákazníka. Jde třeba o kadeřnické služby a o kosmetiku. Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, novela snižuje po sněmovních úpravách na pětinu.
Vládní novela pandemického zákona mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou. Senátní výbory se k předloze postavily rozdílně. V Senátu na rozdíl od Sněmovny nehraje v postoji k pandemické novele až takovou roli to, zda jeho členové patří k vládnímu, nebo k opozičnímu táboru. V ústavně-právním výboru podpořili návrh na zamítnutí všichni přítomní včetně senátorů zvolených za koaliční hnutí STAN. Panovaly mezi nimi pochyby o souladu některých ustanovení zákona s ústavou. Jde mimo jiné o příkaz karantény po návratu ze země označené z hlediska možnosti nákazy koronavirem za rizikovou a o nařizování karantény či izolace textovou zprávou. Senátoři se také pozastavovali nad zrychleným schvalováním novely ve stavu legislativní nouze.
Pandemický zákon hájil předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, kterému naopak projednávání v legislativní nouzi nevadí. Řekl, že senátoři jeho klubu pracují na tomto zákonu již od začátku února. „Ano, je to všechno zrychlené, pandemický zákon jako takový byl ale projednáván také v legislativní nouzi a Ústavní soud v prosinci posuzoval nejenom jeho obsah, ale i tu proceduru. A nevyslovil se proti tomu projednávání. Těch zákonů, které byly projednávány v legislativní nouzi, jsme si tady za ten loňský rok zažili spoustu,“ poznamenal Nytra.
„Počty se vyvíjejí, většina zákon podpoří, jsou i senátoři, kteří ho nepodpoří,“ konstatoval. Podobně je rozdělen klub STAN. Podle jeho předsedy Petra Holečka se část senátorů přiklonila k názoru ústavně-právního výboru, podle kterého nebyla předloha řádně projednána a zákonodárci nedostali dost prostoru na jeho prostudování.
Rozdělen je také klub ODS a TOP 09, kde by měla většina senátorů hlasovat pro zákon, někteří jsou však proti. Záměr odmítnout zákon již v rozhovoru pro deník Echo24 oznámil například senátor a teplický primátor Hynek Hanza (ODS), podle informací redakce je proti němu Jaroslav Chalupský (Svobodní).