Erupce sopky v Guatemale si vyžádala nejméně šest desítek obětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejméně 62 lidí zemřelo po nedělní erupci guatemalské sopky Volcán de Fuego, informoval dnes guatemalský ústavu pro forenzní vědy. Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe začal chrlit lávu a kouř a pokryl své okolí včetně části hlavního města Guatemaly vrstvou těžkého popela. Sopka dnes vybuchla podruhé a guatemalské pobřeží zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle svědků nebylo v hlavním městě cítit.
Dosud bylo v osadách Los Lotes a El Rodeo nalezeno 62 mrtvých, z nichž bylo pouze 13 identifikováno, informoval ředitel guatemalského ústavu pro forenzní vědy Fanuel García.
Více než čtyři desítky zraněných byly převezeny do nemocnic - podle předběžných vládních odhadů byly raněny nejméně tři stovky osob. Tisíce dalších lidí musely opustit své domovy. Další osoby byly podle médií evakuovány dnes po novém výbuchu sopky. Záchranáři dnes pomocí helikoptér z oblastí zasažených popelem, bahnem či lávou vyprostili 10 osob, informovala agentura AP.
Zatím se jim nepodařilo dostat k některým obyvatelům odříznutým od světa pyroklastickými proudy. Ty jsou tvořeny směsí žhavých sopečných plynů, popela a magmatu a po svahu sopky putují rychlostí v řádu stovek kilometrů za hodinu.
Po nedělní erupci začala po úbočí sopky stékat láva, která údajně dosahovala teploty kolem 700 stupňů Celsia. Volcán de Fuego (španělsky "ohnivá sopka") se letos probudil už podruhé a podle místních expertů jde o největší erupci od roku 1974, napsal zpravodajský server BBC.
Kvůli výbuchům byla nařízena evakuace více než 3200 lidí a podle úřadů zasahuje rozptyl sopečného popela území, na kterém žije zhruba 1,7 milionu lidí. V nouzových evakuačních centrech našlo přes noc azyl přes 1360 lidí.
Volcán de Fuego sahá do výšky 3763 metrů nad mořem a nachází se jen asi 40 kilometrů západně od guatemalského hlavního města Guatemala. V důsledku nepříznivého větru pokryl popel i část metropole a místní mezinárodní letiště muselo dočasně přerušit provoz. Dnes bylo sice znovu zprovozněno, ale jeho tiskový odbor nechává na jednotlivých aerolinkách, zda znovu obnoví lety - sopečný popel může poškodit letecké motory.
Guatemalská vláda vyhlásila kalamitní stav ve trojici nejvíce zasažených departementů Chimaltenango, Escuintla a Sacatepéquez. Viceprezident Jafeth Cabrera v neděli večer navštívil v Rooseveltově nemocnici v guatemalské metropoli zraněné, mezi nimiž jsou především lidé, kteří utrpěli popáleniny.
"Nechtěl jsem tomu věřit, sopka občas dýmá, ale tohle jsem ještě nezažil," řekl listu Prensa Libre obyvatel jedné ze zasažených obcí Domingo López, kterému láva popálila nohu.
Lávový proud podle guatemalského úřadu pro přírodní katastrofy (CONRED) zasáhl vesnici El Rodeo na jihovýchodním úpatí kuželovité hory, kde zničil domy a sežehl několik obyvatel. "Bohužel El Rodeo bylo zavaleno a kvůli lávě se nejsme schopni dostat do vesnice La Libertad, možná tam také zemřeli nějací lidé," citovala BBC šéfa CONRED Sergia Cabañase. Ten předtím informoval také o smrti jednoho pracovníka tohoto úřadu.
Záchranáři v pondělí ráno obnovili pátrání po přeživších, které přerušili s příchodem noci. V terénu jsou stovky pracovníků včetně hasičů, policistů a vojáků. Někteří podle agentury AP uvedli, že v jedné oblasti zpozorovali uvězněné osoby, ale nemohli se k nim dostat, protože silnice překřížily pyroklastické proudy.