Úspěšná záchrana

Z thajské jeskyně, kde uvázli fotbalisté, bude muzeum. Možná se dočká i filmu

Úspěšná záchrana
Z thajské jeskyně, kde uvázli fotbalisté, bude muzeum. Možná se dočká i filmu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jeskynní komplex na severu Thajska, kde na více než dva týdny uvázlo 12 chlapců a jejich fotbalový trenér, bude přeměněn v muzeum. Příběh mladých sportovců, které se po náročné záchranné operaci nakonec podařilo ze zatopené jeskyně vysvobodit, se také zřejmě dočká filmového zpracování. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

V úterý, kdy potápěči vyprostili z jeskyně poslední pětičlennou skupinu fotbalistů, thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že jeskynní komplex Tcham Luang bude teď nějakou dobu uzavřen. Je podle něj zapotřebí v jeskyni i v jejím okolí zavést bezpečnostní opatření, aby se z ní mohla stát turistická destinace.

Thajský úřad, který má na starosti správu parků a ochranu přírody, uvedl, že jeskyně bude nepřístupná minimálně šest měsíců. Zatím není jasné, zda plánované muzeum bude fungovat po celý rok. V monzunovém období, které trvá zpravidla od června do října, je totiž jeskynní komplex pravidelně zaplavován.

Právě nástup sezony dešťů se stal osudným skupině fotbalistů, kteří se 23. června vypravili jeskyni prozkoumat. V podzemí je uvěznila stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně. Záchranáři fotbalisty nakonec objevili 2. července na vyvýšené plošině čtyři kilometry od ústí jeskyně. Od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci.

Thajští představitelé uvedli, že muzeum bude návštěvníky seznamovat s průběhem záchranné operace v jednom z největších thajských jeskynních komplexů Tcham Luang. Jeskyně se nachází v podhorské oblasti v severní provincii Čchíengráj u hranice s Barmou. Jde o poměrně zaostalou oblast, kde není rozvinutá turistická infrastruktura.

„V oblasti vznikne muzeum, které představí průběh záchranné akce. Expozice bude interaktivní a stane se nepochybně jednou z hlavních turistických atrakcí Thajska,“ prohlásil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón.

O zfilmování příběhu chlapců z thajské jeskyně, který napjatě sledovali lidé po celém světě, projevily už zájem dvě produkční společnosti. Ještě než bylo z jeskyně vytaženo všech 13 lidí, oznámilo americké studio Pure Flix, že na místě jsou jeho producenti, dělají interview se záchranáři a sbírají materiál pro případný snímek.

Michael Scott, spoluzakladatel studia, které převážně produkuje filmy s křesťanskou tématikou, žije v Thajsku. Jeho manželka prý vyrůstala s bývalým potápěčem thajského vojenského námořnictva Samanem Gunanem, který při záchranné misi jako jediný zahynul.

Zachránění chlapci se zatím zotavují v nemocnici, kde kvůli karanténním opatřením zůstanou ještě týden. Thajské úřady zveřejnily videonahrávku, na níž hospitalizovaní mladíci působí zdravě a v dobré náladě.

,

12. července 2018