Zimní olympijské hry

Ani Zeman, ani Babiš. Na olympiádě reprezentuje Česko šéf Senátu

Zimní olympijské hry
Ani Zeman, ani Babiš. Na olympiádě reprezentuje Česko šéf Senátu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Do slavnostního zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu zbývá pár hodin. Oproti předchozím olympijským hrám ale nebudou Česko zastupovat členové vlády ani prezident. Jediným ústavním činitelem, jenž do Pchjongčchangu přijede, je předseda Senátu Milan Štěch. Český olympijský výbor přitom pozval prezidenta Miloše Zemana, premiéra v demisi Andreje Babiše a další politiky.

„V pátek přiletí pan předseda Milan Štěch a s ním několik trenérů. Je pro nás velmi přínosné a velká pomoc, že přijedou s panem předsedou,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová. Štěch se zúčastní slavnostního zahájení olympiády, oficiálního otevření Českého domu a podpoří české sportovce v prvních dnech her. Do Jižní Koreje míří i vládní zmocněnec pro sport, poslanec za ANO a hokejová legenda Milan Hnilička. „Pan Hnilička jede na olympijské hry v roli generálního manažera hokejové reprezentace,“ dodala Žehanová.

Premiér v demisi Babiš ani ostatní členové jeho kabinetu se do Jižní Koreje nechystají, potvrdila Žehanová. Pozvání ale dostali. „Zvali jsme více představitelů, včetně pana prezidenta Zemana, pana předsedy sněmovny Raka Vondráčka, pana premiéra Babiše a několika ministrů, rozhodli se nepřijet,“ řekla Žehanová.

V minulosti přitom bylo zvykem, že Česko na olympijských hrách někdo z vrcholných vládních reprezentantů zastupoval. Na předchozích dvou hrách, zimních v ruském Soči a letních v brazilském Riu byl i prezident Miloš Zeman, letos nejede. „Soustředíme se na domácí události, probíhající jednání o vládě. Pana prezidenta čeká i inaugurace po vítězství ve volbách,“ vysvětlil prezidentovu absenci pro Echo24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vondráček, jenž se do Koreje také nechystá, sdělil, že za dolní komoru Parlamentu do Pchjongčangu nikdo oficiálně nejede. „Je pravda, že jsem (účast) slíbil, ale z pracovních i rodinných důvodů to nezvládnu a musel jsem se omluvit,“ uvedl začátkem února Vondráček.

„Nikdo z ministrů ani premiér se po dohodě na olympiádu nechystá,“ řekla mluvčí vlády Barbora Peterová. Babiš už dříve na svém facebookovém profilu k diskusi na vládě o zahraničních cestách uvedl, že na akcích v cizině by měli Česko reprezentovat především diplomaté, které si ve světě platí. „Všem (ministrům) jsem opět velice důrazně připomněl – stejně, jako když se řešilo, kdo poletí na olympiádu – že stát není cestovní kancelář,“ napsal.

Sněmovní školský výbor ani jeho podvýbor pro sport delegaci do Pchjongčchangu nechystají, sdělili jejich zástupci. Jediným představitelem sportovního podvýboru tak v Jižní Koreji zřejmě bude jeho předseda, poslanec Milan Hnilička. Čerstvě jmenovaný vládní zmocněnec pro sport do Pchjongčchangu vyrazil ještě v roli generálního manažera hokejového týmu.