Dodávky čínských mobilů do Ruska spadly o polovinu. Rubl je nejistý i pro Peking
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Největší čínské technologické společnosti kvůli strmému pádu hodnoty rublu citelně omezují dodávky smartphonů do Ruska. Peking přitom tlačí na to, aby byl režim prezidenta Vladimira Putina ze strany Číny podporován co nejvíc, s fungováním trhu ale plně bojovat nedokáže. Informuje o tom server Financial Times.
Společnosti Huawei, Oppo a Xiaomi omezily od začátku války na Ukrajině dodávky smartphonů do Ruska o asi 50 procent, a to navzdory tomu, že na ně Čína neuvrhla sankce. Čínské smartphony představují v Rusku asi 60 procent trhu s mobily.
Ruská agrese na Ukrajině se na čínských společnostech podepisuje i jinak. Z představenstva britské divize Huawei ve středu odstoupili dva ředitelé. Společnost Huawei odchod Andrewa Cahna a Kena Olisy potvrdila. Spekuluje se, že dvojice odešla, protože čínský telekomunikační gigant veřejně neodsoudil ruskou invazi.
Čínské továrny vyrábějící vše od chytrých telefonů po klimatizace v posledních letech počítají s růstem v Rusku a budují si v zemi silnou pozici. Bilaterální obchod dosáhl v loňském roce rekordní výše 146 miliard dolarů, přičemž Čína se na celkovém ruském dovozu podílí zhruba 14 procenty, včetně téměř veškerého elektronického zboží.
Více než 35procentní propad rublu vůči dolaru od začátku invaze však ztížil čínským společnostem takový prodej jejich výrobků v Rusku, který by vyloučil ztráty. Ruským zákazníkům musí účtovat mnohem vyšší cenu v rublech, aby vyrovnaly kurz, což je však vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci obtížné.
„Působit v Rusku je nyní velmi riskantní,“ řekl jeden z bývalých manažerů společnosti Huawei, který pracoval v Moskvě.
Experti se podle Financial Times také obávají sekundárních sankcí, které může v důsledku obchodování s Ruskem Západ uvrhnout na Čínu. Je tak otázkou, nakolik Čína dokáže nebo bude chtít nahradit díru na ruském trhu, způsobenou odchodem západních firem a zavedením sankcí.