Jednání o odzbrojení

Ministr Pompeo jednal s Kimem o jaderném odzbrojení KLDR

Jednání o odzbrojení
Ministr Pompeo jednal s Kimem o jaderném odzbrojení KLDR

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a dohodl se s ním na co nejrychlejším sjednání druhé schůzky s prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedl to úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, s nímž Pompeo jednal po návštěvě KLDR.

Podle šéfa americké diplomacie se pohnula kupředu jednání o jaderném odzbrojení KLDR navazující na červnovou dohodu lídrů obou zemí na singapurském summitu. Výsledek setkání Pompea s Kimem ocenil následně na twitteru i Trump.

"Ministr Pompeo měl dnes v Pchjongjangu dobrou schůzku s předsedou Kimem. V dohodách ze singapurského summitu byl učiněn pokrok! Těším se na opětné shledání s Kimem, v blízké budoucnosti," zareagoval v neděli Trump tweetem na zprávy o jednání Pompea s Kimem v severokorejské metropoli.

Pompeo vyrazil na třídenní východoasijské turné v době, kdy Trump usiluje o uspořádání druhé vrcholné schůzky s diktátorem, jehož se snaží přesvědčit o jaderném odzbrojení KLDR. Zásadním cílem Trumpovy politiky je dosáhnout úplné denuklearizace nevyzpytatelné země, za níž nabízí bezpečnostní záruky a možnost rušení sankcí.

Podle Soulu Pompeo s Kimem jednal o krocích k postupné denuklearizaci poloostrova a kontrolách jejich plnění, o něž Washington usiluje. Obě strany se rovněž dohodly na vytvoření pracovní skupiny dohlížející na postup v odzbrojení a přípravu nového summitu.

"Dosáhli jsme dalšího pokroku ve věci dohody uzavřené na singapurském summitu. Díky, že jste přijali mě i můj tým," komentoval na twitteru návštěvu KLDR sám Pompeo bez dalších podrobností.

Podle nejmenovaného představitele americké delegace citovaného agenturou Reuters byla jendání "lepší než minule", ale ke konečné shodě zbývá ještě dlouhá cesta. Trump byl po červnovém summitu během prázdnin rozladěn malým pokrokem v jednáních a koncem srpna zrušil předchozí plánovanou cestu svého ministra zahraničí do KLDR, což vyvolalo kritiku ze strany Pchjongjangu.

S prezidentem Munem jednal Pompeo po přesunu z KLDR. Podobně jako v sobotu v Japonsku i s dalším americkým spojencem ladil společné postoje k vyjednávání se severokorejským režimem.

Svou asijskou cestu ukončí Pompeo v pondělí v Pekingu, kde se vedle severokorejského tématu očekává hlavně výbušné jednání o probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou.

,

7. října 2018