VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ

Ani vnitro, ani finance. Kývne ČSSD na Babišovu „horší“ nabídku?

VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ
Ani vnitro, ani finance. Kývne ČSSD na Babišovu „horší“ nabídku?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Už čtyři a půl měsíce voliči čekají, až šéf vítězného hnutí ANO sestaví funkční vládu, která získá důvěru. V pondělí měl přitom premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijít na jednání s ČSSD s ještě horší nabídkou, než sociální demokraté dostali před téměř dvěma týdny – pět resortů a nestranický kandidát na post ministra vnitra. Obě strany o detailech vyjednávání mlčí.

„Já o té nabídce nic nevím“. „Nezlobte se, ale dohodli jsme se, že to nebudeme až do pátečního jednání předsednictva komentovat.“ Tak odpovídali přední představitelé sociální demokracie na otázky na vyjednávání o vládě s hnutím ANO a na nabídku, která na něm padla. Zatímco někteří říkají, že si znění nabídky vyslechli na poslaneckém klubu, jiní odmítají, že by jim někdo návrh sdělil. Kolem vyjednávání o vládě se tak dále mlží. Po pondělním jednání obě strany mlčely, protože se dohodly na komunikačním embargu.

Server Echo24 ale v úterý zjistil, že Babiš sociálním demokratům nabídl pět křesel: ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury, v nabídce bylo také ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. Vedle toho by na ministerstvu vnitra usedl člověk, kterého by vybral Babiš a ČSSD schválila. Deník Právo později přišel s tím, že ve hře není ministerstvo zemědělství a že z nabídky nejsou v poslaneckém klubu ČSSD nadšení.

Jenže hnutí ANO tvrdí, že s takovou nabídkou na jednání nepřišlo. „No je to sice hezká spekulace, ale není to pravda,“ řekl na tiskové konferenci místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Podle České televize taková nabídka na jednání padla, ale nebyla finální.

Horší nabídka

Nabídka je pravděpodobně ještě horší než ta, kterou ČSSD nečekaně odmítla 5. března, kdy ukončila první kolo vyjednávání. Tehdy Babiš sociálním demokratům nabídl také pět ministerských postů – ministerstva spravedlnosti, sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury. Důležité přitom bylo, že se hnutí ANO chtělo vzdát resortu zemědělství, kde má Babiš stále střet zájmů kvůli holdingu Agrofert, který má vložený ve svěřenském fondu.

Pro sociální demokraty byl také problém trestně stíhaný Babiš v čele vlády a tak chtěli výměnou za jeho toleranci buď resort vnitra nebo financí. „My jsme řekli, že za předpokladu, že bychom měli o takovémto projektu uvažovat, tak sociální demokracie bude požadovat buď řízení ministerstva vnitra, nebo ministerstva financí,“ řekl na konci března předseda ČSSD Jan Hamáček.

Jenže jednání tehdy krachla právě na ministerstvu vnitra, které chtěla ČSSD jako určitou pojistku. Premiér v demisi ho pustit nechtěl. Ani nyní Babiš nepřišel s tím, že by sociálním demokratům vyhověl a buď resort financí, či vnitra sociálním demokratům nechal. Nabídka se tedy rozhodně nedá označit za tak exkluzivní, aby na ni ČSSD musela kývnout.

Právě ministerstvo vnitra je přitom klíčový resort, do jehož gesce spadá policie. Babiš, jeho manželka Monika a jeho dvě dospělé děti jsou trestně stíhání v kauze Čapí hnízdo. Podle české policie i vyšetřovatelů Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) se dopustili podvodu. Šéf hnutí ANO tak má velkou motivaci, proč mít na vnitru svého člověka, a ne sociálního demokrata.

Rozhodující tak bude pátek, kdy se sejde jak grémium ČSSD, tak předsednictvo strany a kdy by se mělo rozhodnout, zda sociální demokracie na nabídku přistoupí a půjde s Babišem do vlády. Ve straně přitom převládá spíše nesouhlas s tím, aby strana opět začala s hnutím ANO spolupracovat. Po společné čtyřleté vládě totiž sociální demokraté v posledních volbách se 7 procenty úplně propadly.