VOLBY 2021

Kdybych vyšetřoval Čapí hnízdo, je Babiš u soudu, říká Šlachta

Robert Šlachta, lídr občanského hnutí Přísaha a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. - Jan Zatorsky
VOLBY 2021
Kdybych vyšetřoval Čapí hnízdo, je Babiš u soudu, říká Šlachta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Robert Šlachta je bývalý policista, který začátkem roku založil občanské hnutí Přísaha. Při registraci ho lidé podpořili více než 19 tisíci podpisy. Šlachta v rozhovoru pro Echo24 připouští, že volby do sněmovny nebyly jedinou motivací k založení Přísahy, příští rok se chce pokusit prorazit i v komunálních. Povolební koalici s ANO a SPD odmítá. Poradce Tomia Okamury chce podle něj se svou novou knihou o Šlachtovi ovlivnit volby, je o tom přesvědčen. Podpořím toho, kdo napíše dobře zákon o lobbingu. Jestli ho napíšou Piráti, tak je podpořím, říká. Policejním prezidentem se prý nikdy stát nechtěl. Pokud by vyšetřoval Čapí hnízdo, Babiš by byl teď podle něj u soudu. O kauze se údajně dozvěděl až z médií.

Do voleb zbývá pár dní. Vy jste po celou dobu kampaně nechtěl ani naznačovat, s kým byste chtěl spolupracovat v případě, že se Přísaha dostane do sněmovny. Hojně se skloňovala případná povolební koalice s ANO. V reakci na zjištění, že se připravuje kniha o pozadí některých velkých kauz, ve kterých jste jako policista figuroval, jste ale řekl, že s ANO ani SPD do vlády nepůjdete. Proč?

Od začátku jsme říkali, že jdeme do politiky s tím, že se nechceme vymezovat. Pak mi volali novináři a chtěli vyjádření k tomu, že má vzniknout tato knížka (kniha Zločiny beze zbraní, kterou připravuje Nadační fond Projekt Nevina, za kterým stojí poradce a asistent Tomia Okamury (SPD) Jaroslav Novák – pozn. red.). Docela mi to hlodalo v hlavě, protože ta jména, která za tou knížkou mají stát, jsou jména lidí, kteří jsou blízcí vrcholným politikům. Je zajímavé, že to vzniká před volbami. Kdyby Šlachta s Přísahou nešel, tak by ta knížka nevznikla.

Není to ale podobná kniha jako vaše Třicet let pod přísahou, akorát z pohledu podezřelých a jejich advokátů?

Určitě. Já jsem ale psal knížku bez toho, že bych ovlivňoval volby, že bych do něčeho zasahoval. Ti lidi, kteří tam jsou jmenovaní mi nestojí ani za řeč. Jsem ale přesvědčen, že to mělo ovlivnit volby.

Proč tomu v tom případě věnujete tolik pozornosti? Ta kniha ještě nevyšla a vy jste tedy, předpokládám, neměl možnost ji číst.

Jde o lidi, kteří jsou advokáti a jsou blízcí politikům. Pokud ta knížka vzniká, tak vzniká s jasným účelem a tím je ovlivnit vztah vůči Přísaze. Proto jsem zareagoval tímto způsobem. Ta knížka měla – a on to pan Novák řekl jasně – vyjít před volbami, to je první věc. Druhá věc je, že ještě před volbami mají jít na sociální sítě videa, která jsou natáčena s těmi aktéry, a má tam jít o mě.

Podle vás za tím stojí SPD a ANO? Řekl jste, že to považujete za snahu vás zlikvidovat.

Je to politická věc. Buď to pánové Babiš a Okamura vědí, nebo nevědí, ale měli by se k tomu vyjádřit. Je tam Babišův advokát v kauze Čapího hnízda (Josef Bartončík), je tam pan Večerníček (Jaroslav Novák přezdívaný Večerníček – pozn. red.), který dělá kampaň pana Okamury. Pan Večerníček, který je nakladatelem knihy, nechce uvést, kdo to platí. Vydat knížku o čtyřech stovkách stran není žádná legrace.

V té knize má jít o zákulisí kauz, které vyšetřoval ÚOOZ (celorepublikový Útvar pro odhalování organizovaného zločinu) pod vaším vedením. V roce 2015, než jste od policie odešel, jste měl možnost vyšetřovat v rámci útvaru dotační kauzu Čapí hnízdo, která se týká Andreje Babiše, tehdejšího ministra financí. Proč jste neměl zájem o přidělení vyšetřování pod ÚOOZ?

To není pravda. O kauze Čapí hnízdo jsme se dozvěděli až z médií. Ta kauza šla na vrchní státní zastupitelství a to tu kauzu dalo na Prahu. Já jsem byl ten, který vždycky říkal, že bych neměl problém, abych tu kauzu dělal, ale bylo mi sděleno, že nejsme čistě hospodáři, a Čapí hnízdo byla dotační kauza. Dotační kauzu jsme dělali jen jednu, to byl ROP Severozápad, a tam to vzniklo z vydírání. Dotace musela dělat hospodářská kriminálka. Já jsem tu kauzu nikdy neviděl, nikdy jsem se k ní ani nepřiblížil a nikdo mě ani neinformoval, že ta kauza byla. Pokud bych jí dělal, tak věřte, že by to nezůstalo v tomhle hnusu a skončilo by to tím, že premiér Babiš by byl teď u soudu, nebo tím, že by ta kauza byla zastavena. O tom, komu ta kauza půjde, rozhodovala paní doktorka Bradáčová.

Takže vy jste si kauzy nevybíral? Já mám jiné informace, měla to být běžná praxe.

Buďto se ta kauza vyhledala, tak vznikla třeba kauza Vidkun a Bereta, nebo jsme to dostali přikázané od státního zastupitelství. Čapí hnízdo jsem neviděl a dozvěděl jsem se o tom z médií. Nejlepší bude, když se zeptáte doktorky Bradáčové, jestli ano, nebo ne. Neměl jsem problém dělat jakoukoli kauzu.

Proslýchá se, že jste si měl v minulosti opakovaně říct o post policejního prezidenta, a to jak u tehdejšího premiéra Nečase, tak později u Babiše.

Nikdy. S panem Babišem jsem nikdy nemluvil o ničem podobném. Mohl jsem dělat náměstka policejního prezidenta, bylo mi to nabízeno. V době, kdy jsem si měl podle Nečase říct o místo policejního prezidenta, Nečas vůbec neměl ministerstvo vnitra (podle Petra Nečase k tomu mělo dojít v roce 2010 – pozn. red), byly tam Věci veřejné. Já jsem ÚOOZ miloval, nikdy jsem odtamtud odcházet nechtěl a držel jsem se tam. Vždycky jsem říkal, že pokud bych byl policejní prezident, tak bych to tady vymetl a vyčistil a nastavil bych práci policie jinak.

U policie už nejste, ale kandidujete do sněmovny. Měl byste zájem stát se ministrem vnitra?

To už je úplně jiná debata. Tady jde o hnutí Přísaha. Je otázka, jestli se vůbec dostaneme do sněmovny, jestli budeme mít procenta a podobně.

Ta možnost se v minulosti skloňovala v souvislosti s případnou povolební koalicí s Babišovým hnutím ANO. Vy jste ale teď spolupráci s ANO vyloučil.

Já si myslím, že to je jasné. Dneska se vyjádřil i pan Hamáček, že by s Přísahou nikdy nespolupracoval, takže mně už nezbývá moc lidí, se kterými bych spolupracoval.

Na tom už se nic nezmění?

Pro mě je to naprosto jasné.

K aktuálnímu. Jak se stavíte k současným covidovým opatřením? Šíření covidu je na mírné úrovni, ale stále tu přetrvávají plošná opatření, roušky, při vstupu do služeb musíte mít doklad o bezinfekčnosti a tak dále.

Víte, co mě nejvíc štve? To, že tato vláda neuměla ty opatření vykomunikovat. Já už ani pořádně nevím, co platí nebo neplatí a co můžu a nemůžu. Očkování beru jako alfu a omegu. Máme jen nějakých 55 procent naočkovaných dvěma dávkami a už se to nezvedá. Kdyby ANO a pan Babiš dělal kampaň na očkování tak, jako dělá předvolební kampaň, tak si myslím, že už bychom byli možná na 90 procentech. Mně tady chybí jedna autorita, jako je třeba v Německu Kochův institut, která by odborně komunikovala a navrhovala opatření, ne že každý politik se k tomu vyjadřuje a potom v tom všichni mají naprostý zmatek. Třeba Anglie využila celou situaci – teď když nastal klid – na kompletní audit opatření, a to včetně trasování, testování, pomoci podnikatelům. To mi tady chybí. Teď už by mělo být jasné, že pokud by se to vrátilo, tak jsme připraveni a víme, co dělat. Kde jsou všichni ti psi (protiepidemický systém PES – pozn. red), kteří tady štěkali ta opatření? Teď už všechno utichlo a nikde nic není.

V přístupu ke covidu-19 jsem možná trošku jiný, než pan Volný a ti všichni dokola, protože já tu nemoc fakt nepodceňuji. Nám radí ve zdravotnictví Aleksi Šedo, který byl náměstek ministra zdravotnictví, a docela jsem k tomu dostal průpravu, není to žádná legrace. U mě by ta opatření byla, ale byla by smysluplná. Jestli nemají smysl, tak je zrušme a dělejme je lokálně. Na to ale potřebujete testování a trasování, tam se zase bojím, že zaostáváme a vůbec se nepřipravujeme na to, co může přijít. Nechtěl bych se dostat do dalšího lockdownu. K tomu dojít nemusí.

Vy jste vznikli jako protikorupční hnutí. Na tom stavělo ze začátku i ANO nebo předtím Věci veřejné. V čem jste jiní?

V Robertu Šlachtovi a třiceti letech historie.

Jak chcete bojovat proti korupci v parlamentu?

Podpořím toho, kdo napíše dobře zákon o lobbingu. Jestli ho napíšou Piráti, tak je podpořím. Já tam jdu s tím, že budeme podporovat ty dobré věci napříč. My jsme si začali hrát na to, že každý podpoří jen to, co si napíše sám, a teď je tam 350 zákonů, které tam zůstaly stát. Piráti mají dobré věci, SPD má dobré věci, ODS navrhuje dobré věci. Takto bych se snažil spolupracovat.

O Přísaze se často mluvilo jako o straně, která je složena jen z bývalých policistů. Co si o tom myslíte?

Máme tam čtrnáct lidí (policistů), takže na kandidátkách je 3,5 procenta lidí z bezpečnostních sborů. Někteří lidé by mohli říct, že podnikatelé (v politice) jsou horší, protože jednoho podnikatele máme v čele vlády a vypadá to tak, jak to vypadá. Jestli policista bude dobrý politik, to zhodnotí občané. Myslím si, že největší hrdinství je postavit se před občana a čelit tomu, jestli vás zvolí, nebo nezvolí. Vezměte si, že jsem třicet let dělal u policie. Dá se říct, že každý o mně něco ví.

Když se do sněmovny nedostanete, co bude s Přísahou?

Jdeme samozřejmě do komunálních voleb, které jsou za rok, protože ti lidi, kteří jsou na kandidátkách, chtějí do komunálu. Přísahu jsme vůbec nezaložili kvůli parlamentu.

Jakub Fujáček