V 56 letech zemřela klíčová manažerka Googlu. Gigant se rodil v její garáži
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká podnikatelka a manažerka Susan Wojcickiová, která se podílela na startu technologického giganta Google a několik let stála v čele videoplatformy YouTube, ve věku 56 let podlehla rakovině plic. Její úmrtí oznámil v noci na sobotu její manžel ve facebookovém příspěvku. Šéf Googlu Sundar Pichai označil její smrt za zdrcující zprávu pro tisíce lidí, se kterými spolupracovala.
Deník Financial Times napsal, že Wojcickiová se za své roky v Silicon Valley vypracovala na jednu z nejvlivnějších žen v americkém sektoru nových technologií, kterému jinak dominují muži. Googlu pomohla vybudovat jeho veleúspěšné podnikání v reklamní sféře a v jisté fázi byla ve společnosti viceprezidentkou pro reklamní produkty.
S Googlem je spjatá od samého začátku, neboť jeho spoluzakladatelé Larry Page a Sergey Brin si na konci 90. let zřídili kancelář v garáži domu Wojcickiové v kalifornském městě Menlo Park. Wojcickiová se pak stala 16. zaměstnankyní firmy, která se následně rozrostla v globální korporaci.
Ředitelkou serveru YouTube, který Google koupil v roce 2006, se stala v roce 2014. Pod jejím vedením počet uživatelů platformy na sdílení videí narostl na více než dvě miliardy a jeho tržby z reklamy na skoro 30 miliard dolarů ročně (bezmála 700 miliard Kč). Zároveň se podobně jako další sociální sítě potýkala s rozmachem dezinformací a nenávistného obsahu či podezřením, že její algoritmus pro doporučování obsahu může uživatele radikalizovat. Z čela platformy odešla loni v únoru.
„Susan byla jedním z nejaktivnějších a nejenergičtějších lidí, které jsem kdy potkal,“ uvedl Pichai v prohlášení, v němž vzdává hold jejímu „neuvěřitelnému životu a kariéře“. Wojcickiová se podle něj snažila budovat lepší pracovní prostředí pro všechny a byla svými spolupracovníky milována. „Její čas na Zemi byl příliš krátký, ale nepromarnila z něj ani minutu,“ dodal Pichai.