Zemřel papež František, věřící zdravil ještě o Velikonocích
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Papež František zemřel dnes ráno ve věku 88 let. Oznámil to Vatikán. Papež se od poloviny února léčil se zánětem průdušek a zápalem plic, déle než měsíc byl v nemocnici. Věřící naposledy krátce pozdravil při nedělním velikonočním kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Jeho úmrtí vyvolalo ve světě mnoho reakcí, politici včetně českého premiéra Petra Fialy vyzdvihují jeho osobnost, víru a starost o chudé.
"V 7:35 se římský biskup František vrátil do domu Páně," uvedl kardinál komoří Kevin Farrell, který oficiálně ověřuje smrt papeže. Kardinál komoří povede Vatikán do zvolení nového papeže.
Oznámení o úmrtí Františka, který vedl katolickou církev od roku 2013, vyvolalo řadu reakcí ze světa. Francouzský prezident Emmanuel Macron zemřelého papeže označil za člověka skromnosti, polský premiér Donald Tusk za vřelého a citlivého muže, pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz vyzdvihl jeho péči o nejslabší. Italská premiérka Giorgia Meloniová chce pokračovat v cestě vytyčené papežem, španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že papež usiloval o sociální spravedlnost.
"Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve," uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Předseda Evropské rady Antónia Costy uvedl, že papeže se staral "o velké globální výzvy naší doby - migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír".
"Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti," uvedl český premiér Petr Fiala. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského byl papež "hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě".
Americký viceprezident J. D. Vance, kterého papež přijal v neděli, vyjádřil soustrast milionům křesťanů, kteří milovali dnes zesnulého papeže. Na úmrtí reagovali také izraelský prezident Jicchak Herzog, íránská diplomacie, indický premiér Naréndra Módí a další politici z celého světa.
Argentinský kardinál Jorge María Bergoglio byl zvolen papežem v březnu roku 2013 po rezignaci Benedikta XVI. Hlavními tématy jeho pontifikátu byla kritika nerovností, starost o uchování přírody, vstřícný postoj k migrantům a kritika "budování zdí", reforma fungování církve včetně vstřícnějšího postoje k některým menšinám, například LGBT+ lidem. Papež také kritizoval války v Pásmu Gazy a na Ukrajině. Některé jeho výroky však vyvolaly v Izraeli i na Ukrajině kritiku. Byl také prvním církevním hodnostářem z Latinské Ameriky, který se stal papežem.
V Římě se krátce po oznámení papežovy smrti rozezněly zvony. Podle obvyklého scénáře budou papežovy ostatky připraveny do rakve, která bude vystavena v bazilice svatého Petra.
Začíná také období devítidenního smutku, přípravy na pohřeb i na volbu nového papeže kardinály, kteří se shromáždí v konkláve. Volební proces musí začít 15. až 20. den po papežově úmrtí. Je jisté, že o nástupci Františka nebude rozhodovat žádný zástupce českých katolíků. Jediný český kardinál Dominik Duka totiž překročil hranici 80 let, která je stanovena pro volbu papeže.
Reakce z Česka
Papež František projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora. Na síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS), kterého v červnu 2022 papež přijal v Apoštolském paláci ve Vatikánu. František dnes ráno zemřel ve věku 88 let.
"Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora," uvedl Fiala.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) na síti X uvedl, že papež František byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) otevřel František dosud tabuizovaná témata církve s lidskostí a inspiroval snahou o dialog.
"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže Františka. Byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Upřímnou soustrast věřícím i všem, které jeho slova a činy inspirovaly. Čest jeho památce," uvedl šéf diplomacie Lipavský.
Podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše byl papež symbolem pokory, porozumění a lidskosti. "Vážil jsem si jeho snahy spojovat lidi a hledat dobro," uvedl.
Předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný ocenil na Františkovi jeho lidskost, otevřenost a pochopení pro každého člověka. "Pro církev i pro svět znamenal mnoho pozitivního," podotkl. Podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) papež usiloval o to, aby se církev se ctí posunula do 21. století.
Pražský arcibiskup ke skonu svatého otce
"Papež František byl tím dobrým pastýřem, který především svým osobním příkladem (někdy i velmi osobitým), laskavým přístupem uměl lidi inspirovat a vést ve víře či k víře," míní Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a dřívější lidovecký předseda. František podle něj uměl inspirovat miliony lidí a dodával jim sílu a naději v mnoha složitých situacích. "Uměl být chápajícím člověkem, který se snažil v církvi přiblížit mnoha různým životním situacím a hledal, jak opravdu podávat pomocnou ruku těm, co hledají," uvedl.
"Symbolicky v čase naděje a znovuzrození odešel papež František - muž, který dokázal katolickou církev otevřít více světu a nezavíral oči. Za to mu patří velký dík," konstatoval ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
"Sloužil tomu, čemu věřil. Sloužil do posledního dne svého života a zemřel ve službě. Úctyhodný život i práce. Ať odpočívá v pokoji," napsal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, někdejší předseda lidovců a TOP 09.
Papež František nastavil podle pražského arcibiskupa Jana Graubnera zrcadlo Evropě, která je trochu zahleděná do sebe. Přitáhl pozornost k lidem žijícím v jiném prostředí, řekl v České televizi. V pátek v 18:00 bude za papeže, který zemřel dnes ráno ve věku 88 let, slouženo rekviem v pražské katedrále svatého Víta.
"Nastavil trochu zrcadlo Evropě, kde jsme kultura trochu zahleděná do sebe a zvyklá na svoje tradice, svou životní úroveň a všechna práva," uvedl Graubner. Vliv podle něj hrálo i to, že papež pocházel z Argentiny.
"On přišel z úplně jiného světa, aby naši pozornost přitáhl k lidem, kteří žijí v úplně jiné situaci. Někdy se to zdálo takové razantní, silné," řekl. "Myslím, že to bylo jeho velmi silné poselství," dodal.
Bylo podle něj vidět, že je to člověk velmi blízký prostému lidu. Upozorňoval na problémy chudých oblastí světa. "Určitě se mu povedlo na to výrazným způsobem upozornit. Druhá věc je, nakolik jsme schopni to přijmout tak, abychom se zapojili do toho jeho díla a trochu posunuli i naše postoje," poznamenal.
V papežské funkci František Česko nenavštívil. "Papež především navštěvoval ty země, které měly nějaké zvláštní problémy. Kde byla zemětřesení, kde je hlad, kde je válka," uvedl. Papež se podle Graubnera ale při osobních setkáních o situaci v ČR zajímal.
Páteční zádušní mši bude sloužit apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. "Vyzveme ostatní diecéze a kostely naší republiky, aby v pátek v 18:00 zvonily po celé republice za papeže," řekl Graubner. Už dnes v poledne se rozezněly zvony například v centru Prahy včetně svatovítské katedrály.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.