„Pokus o chaos, ať koná ČOI,“ žádá ministr. Drahé české máslo atakuje evropské žebříčky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V hádku dvou politiků vyústila nedělní televizní debata o vysokých cenách potravin, zejména másla, mezi ministrem zemědělství a předsedou lidovců Markem Výborným a místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem. Podle ministra za zdražováním stojí nepřiměřené marže některých potravinářů a řetězců, nikoli farmářů. Zástupci mlékáren i obchodníků se již dříve proti takové kritice ohradili. Kostka másla nyní atakuje hranici sedmdesáti korun. „Měla by se tomu věnovat Česká obchodní inspekce,“ řekl Výborný s tím, že se někdo evidentně snaží uvést spotřebitele do chaosu.
„Ceny mléka, jogurtů a smetany se pohybují v intencích inflace. Jak je možné, že meziměsíčně zdraží máslo o 20 procent? Pokud jde o máslo, tak problém není u chovatelů,“ řekl Výborný v nedělní debatě na CNN Prima News. Je podle něj zjevné, že se určitá část potravinářů a velkých mlékáren snaží zneužít situace před Vánoci, protože samotná výkupní cena mléka vzrostla v poslední době pouze v řádech desítek haléřů.
Jeho oponent, exministr průmyslu Karel Havlíček, ale namítal, že za zdražování másla mohou mimo jiné vysoké ceny energií, za něž podle něj spoluzodpovídá i současná vláda a které se promítly do cen hnojiv i krmiv, a zvyšování daní. „Je v tom také obchodní praktika zejména řetězců, vidíme to i na nešťastných vánočních kolekcích, které stojí i 600 korun. (...) Vstupy, hnojiva, krmivo. Potravináři jsou pod obrovským tlakem nákladů spojených s cenami energií, pracovní síly a vstupy,“ reagoval Havlíček.
Výborný řekl, že chce nechat ceny másla prověřit Českou obchodní inspekcí. „Hovořit o vyšších cenách energií můžeme, ale s tím problémem to nesouvisí. Ten problém se objevuje každoročně. Měla by se tomu věnovat Česká obchodní inspekce. Tady se evidentně někdo snaží spotřebitele uvést do chaosu,“ prohlásil ministr.
Máslo podle dat Českého statistického úřadu dál zdražuje. V říjnu stálo 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 koruny za běžnou kostku o 250 gramech. Proti září se cena zvýšila o 11,2 procenta, ve srovnání s loňskem o 34,04 procenta.
Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček koncem října tvrdil, že současné zdražování másla odpovídá rostoucím cenám mléčné suroviny a rostoucí spotřebitelské poptávce. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve stejné době odmítl, že by obchodní řetězce zvýšily u másla své marže, a obviňuje Potravinářskou komoru z manipulace s veřejným míněním a záměrného vytváření paniky.
„Potravináři opět zastrašují, manipulují s daty a snaží se vyvolat paniku, aby zakryli vlastní neschopnost. V zahraničí se máslo vyrábí levněji, protože se inovovalo. V Česku se vyvolávají krize, aby se nemuselo dělat nic,“ prohlásil Prouza a přirovnal současnou situaci k „máslové krizi“ z roku 2017, kdy ceny másla vystoupaly na rekordní úroveň.
Ekonom Lukáš Kovanda s odkazem na data Eurostatu upozorňuje, že máslo v Česku zdražuje s přehledem nejrychleji ze všech zemí EU a dvanáctkrát rychleji než třeba v Maďarsku.
„Zkazky o máselné krizi v Česku získávají oporu v číslech. Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank. České obchodní řetězce podle něj využívají „mimořádně nízké konkurence“ a hrají si s lidmi „na kočku a na myš“.
„Mediální odezva na celou situaci následně uvádí české obyvatelstvo do „stavu varu“, ba paniky, kdy je ochotno řetězcům platit za máslo vyšponované ceny, protože má za to, že může být ještě hůře a že již tak navýšené ceny jsou vlastně stále ještě docela přijatelné. Což řetězcům – a zejména před Vánoci – umožňuje cenu másla jen dále šponovat,“ dodal Kovanda.