Stát se vytrácí. Británie se stala západní metropolí práva šaría. Polygamie, „manželství pro potěšení,“ bití
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Paralelní právní systém se rozmáhá. Velká Británie se stala „západní metropolí“ šaríjských soudů, kde muži mohou ukončit manželství prostým pronesením slova „rozvod“ třikrát za sebou. Informuje o tom deník The Times s tím, že polygamie je natolik normalizovaná, že aplikace pro vytváření islámských závětí má rozbalovací menu, které mužům umožňuje uvést počet manželek (od jedné do čtyř). Tato aplikace, schválená šaríjským soudem, rovněž přiděluje dcerám poloviční dědictví oproti synům.
Od roku 1982, kdy ve Velké Británii začal fungovat první šaríjský soud, jejich počet narostl na 85. Muslimové z celé Evropy a Severní Ameriky stále častěji využívají tyto soudy, které fungují jako neformální orgány vydávající náboženské rozsudky o manželství a rodinném životě, informuje deník The Times.
Podle odhadů bylo v Británii uzavřeno přibližně 100 000 islámských sňatků, z nichž mnohé nejsou oficiálně registrovány u civilních úřadů. Šaríja byla definována teoložkou profesorkou Monou Siddiquiovou jako právní systém založený na názorech právníků z klasického období islámu (7. až 13. století). Ačkoliv byla mnohá ustanovení šaríji v muslimských zemích modifikována, pravidla týkající se manželství a rozvodu zůstávají často klasická.
Jedním z nejvýznamnějších šaríjských soudů ve Velké Británii je ten, který založil radikální kazatel Haitham al-Haddad, jehož učení označila bývalá vládní zmocněnkyně pro boj s extremismem Sara Khanová za misogynní. Haddad navštívil Tálibán poté, co znovu převzal kontrolu nad Afghánistánem. V online přednáškách z roku 2009 například prohlásil, že „muže by se nemělo ptát, proč udeřil svou ženu. Je to jejich věc, ať si to vyřeší sami.“
Ženy v rozhovorech popsaly, jak muži zneužívají náboženské texty k ovládání svých partnerek. Některé ženy byly podle svých slov například tlačeny k tzv. „manželství pro potěšení,“ které umožňuje párům mít sexuální vztah a poté se rozejít.
Členka Sněmovny lordů Caroline Coxová se podle The Times pokusila prosadit zákon na ochranu žen před diskriminací pod touto „rychle se rozvíjející alternativní kvazi-právní strukturou.“ V roce 2016 si tehdejší ministryně vnitra Theresa Mayová objednala nezávislou recenzi šaríjských rad, která doporučila zavedení kodexu praxe pod vládním dohledem. Konzervativní vláda to však odmítla s tím, že šaríjské právo nemá v Anglii a Walesu žádnou jurisdikci.
Charitní organizace Muslim Women’s Network se nyní snaží zlepšit standardy šaríjských soudů. V roce 2025 plánuje představit kodex chování založený na výzkumu Rajnaary Akhtarové z Univerzity Warwick. Tento kodex bude zahrnovat respektování zákona o rovnosti, transparentnost rozhodovacích procesů a zveřejňování nákladů a časového rámce. „Samozřejmě bude na těchto orgánech, zda se k tomu přihlásí,“ uvedla Akhtarová.
Výkonný ředitel Národní sekulární společnosti Stephen Evans varoval před rizikem vytváření paralelních právních systémů, které podkopávají princip jednoho práva pro všechny. „Šaríjské rady existují jen proto, že muslimské ženy je potřebují k získání náboženského rozvodu. Muslimští muži je nepotřebují, protože mohou svou ženu jednostranně rozvést,“ řekl Evans.
„Šaríjské právo není součástí práva v Anglii a Walesu. Je správné, aby páry vstupovaly do právně uznaných manželství, protože to jim poskytuje ochranu, jistotu a podporu. Naším cílem je posílit práva párů, které spolu žijí, ale nejsou sezdané,“ uvedl mluvčí vlády.
Velká Británie se podle listu The Times ocitá na křižovatce mezi ochranou náboženských práv a zajištěním rovnosti před zákonem, přičemž diskuse o regulaci šaríjských soudů nadále polarizuje veřejnost.