Slovenský ministr vnitra hájil policii v případu ubitého muže. Opozice požaduje jeho odvolání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok obhajoval postup policejní inspekce v případu obvinění policisty podezřelého z ubití muže, byť inspekce zadržela policistu až šest dnů po incidentu. Při tragédii šlo podle ministra pravděpodobně o selhání jednotlivce, obviněného policistu soud poslal do vazby. Šutaj Eštok před novináři zároveň oznámil spuštění pilotního projektu tělových kamer, které budou zaznamenávat práci policistů. Lídr opozice Michal Šimečka vyzval ministra vnitra k demisi, v opačném případě by měl Šutaj Eštok čelit opozičnímu návrhu na odvolání ve sněmovně.
Zadržený policista ze služebny v Košicích na východním Slovensku čelí obvinění, že minulý týden těžce zranil muže podezřelého z krádeže, zraněný o den později v nemocnici zemřel. Podle ministra šlo o bezdomovce, jenž v minulosti opakovaně kradl v obchodních centrech. Slovenská média informovala, že policista tohoto muže ubil pravděpodobně v prostoru vyhrazeném pro pracovníky bezpečnostní služby v jedné z prodejen poté, co muže zadržela ostraha při pokusu o krádež alkoholu a následně přivolala policejní hlídku.
„Potvrdila se správnost kontrolních mechanismů v rámci struktury policejního sboru a následně bleskově jednala inspekce. Pokud se ukáže, že došlo k selhání nadřízeného, nepochybně bude vyvozena odpovědnost,“ řekl Šutaj Eštok.
Podle televize Markíza se policejní inspekce dozvěděla o případu až dva dny po incidentu a poté, co lékaři při pitvě napadeného muže zjistili, že podlehl zraněním při útoku. Slovenské ministerstvo vnitra v úterý uvedlo, že oběť utrpěla četná poranění na hlavě a na dalších částech těla spolu s těžkým stupněm otoku mozku.
Městský soud v Košicích podle slovenských médií poslal obviněného policistu do vazby kvůli obavě, že by na svobodě mohl ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování. Stíhán je za trestný čin zabití, v případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení. Proti vazebnímu stíhání podal policista stížnost.
Slovenský ministr vnitra ohlásil, že ještě letos bude na východním Slovensku spuštěn pilotní projekt tělových kamer pro policisty. Policie v zemi v minulosti opakovaně čelila kritice po sporných zásazích, že z nich nepořídila nahrávku.
Slovenské policejní prezidium v prohlášení uvedlo, že nepřiměřené zásahy policistů nesmí mít u policie místo. Krajské policejní ředitelství v Košicích má připravit podklady k proškolení policistů ohledně vykonávání služebních zákroků a používání donucovacích prostředků. Právě ředitel tohoto útvaru podle policejního prezidia kontaktoval v uvedeném případu inspekci.
„Ministr vnitra musí skončit i v případě, že by svou funkci dosud vykonával příkladně, což rozhodně nedělal. Během jeho mandátu došlo k masovému odchodu policistů, k čistkám a k rozložení elitních policejních útvarů. Do společnosti přináší jen agresi a napětí, na svém místě nemá co dělat,“ uvedl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Šimečka.
Podle opoziční strany Svoboda a Solidarita jsou změny v policejním sboru nevyhnutelné. Exministr vnitra za nyní opoziční hnutí Slovensko Roman Mikulec tvrdil, že je patrně zbytečné očekávat od ministra vnitra vyvození politické odpovědnosti za uvedenou tragédii.
Letos v říjnu skupina slovenských poslanců navštívila jednu ze služeben v Košicích v souvislosti s jiným případem, ve kterém policisté rovněž čelí podezření z násilí. Minulý týden zase policista na východním Slovenskou podle médií zastřelil svého asi dvouměsíčního potomka a pak zbraň obrátil proti sobě. Pozornost slovenských médií a veřejnosti v minulosti vyvolal také případ možné šikany romských dětí policisty na policejní stanici v Košicích v roce 2009.