Energie zlevňují a dodavatelé nabízí výhodné fixace. Ekonom před nimi varuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ceny plynu a elektřiny na trhu zlevňují, dostávají se dokonce pod vládou stanovené cenové stropy. Zemní plyn a elektřinu zlevňují například i E.ON či Innogy. Dodavatelé proto přišli s tarify, které zákazníkům garantují výhodné ceny pod vládním stropem. Ekonom Lukáš Kovanda ale upozorňuje, že by lidé neměli brát hned první nabídku s podmíněnou fixací, neboť už na jaře lze očekávat až dramatický propad cen a unáhlená smlouva by se jim mohla vymstít.
„Někteří tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem, například E.ON, začínají zlevňovat. Zohledňují tak dramatický pokles burzovních cen napříč EU, k němuž dochází od loňského srpna. Referenční cena plynu v EU, jež je určující i pro dodavatele v ČR a která je klíčová také pro ceny elektřiny, klesla od druhé poloviny loňského srpna do dnešního rána o více než 80 procent,“ uvedl Kovanda s tím, že poklesla na nejnižší úroveň od léta 2021, kdy se na trhu EU začal projevovat hrozící nedostatek plynu související s přípravou Ruska na válku na Ukrajině a jeho omezování dodávek.
Podle Kovandy má pokles burzovní ceny v EU na svědomí zejména nadprůměrně teplé počasí. „Teplé počasí má lví podíl na tom, že evropské zásobníky plynu jsou stále naplněny na zhruba 80 procent, což je o zhruba dvacet procentních bodů nad pětiletým průměrem pro tuto část roku,“ uvedl Kovanda. „Dochází také k úsporám na straně domácností i podniků, které jsou dány jak úsporným nakládáním, tak omezováním výroby, například v průmyslu. O
V reakci na pokles cen přišli někteří dodavatelé s nabídkami tarifů, které lidem garantují ceny pod vládními stropy. Innogy například slibuje levnější plyn pro zákazníky na 12 měsíců. V tiskové zprávě uvádí, že oproti stropu lidé ušetří 3500 korun ročně. Z velkých dodavatelů levnější tarif nabízí také E.ON. Jedná se však o tříletou fixaci, kratší dobu E.ON nenabízí. Kovanda proto upozorňuje, že by lidé neměli brát první nabídky, které dodavatelé poskytují, a to zejména tehdy, kdy je uvedena víceletá fixace. „Mohli by totiž již poměrně brzy litovat, že nepočkali na ještě výhodnější ceny a ještě výhodnější podmínky. Ty mohou přijít již brzy, již na jaře,“ uvedl ekonom.
Kovanda odhaduje, že na konci topné sezóny by zásobníky mohly být stále naplněny z více než padesáti procent. „To je komfortní situace pro to, aby mohly být kompletně naplněny před začátkem další topné sezóny, která startuje v říjnu 2023,“ uvedl s tím, že takto poměrně příznivé vyhlídky tlačí burzovní cenu plynu dolů.
„A tedy také burzovní ceny elektřiny, jejíž podstatná část se v EU z plynu vyrábí. S blížícím se koncem probíhající topné sezóny a nástupem jara proto také nelze vyloučit další, až dramatický propad cen plynu v EU. Je tudíž poměrně pravděpodobné, že čeští dodavatelé energií domácnostem v dohledné době zlevní ještě citelně výrazněji, než jak se osmělují nyní,“ dodal.
Innogy nabízí ceník na jeden rok. „Zatím jsme obezřetní a zákazníkům stále nabízíme jen smlouvy na 12 měsíců, a pak jim znovu nabídneme novou smlouvu podle aktuální situace,“ uvedl David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.