Kameruňané si myslí, že jejich prezident je mrtvý, vláda to popírá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Paul Biya, nejstarší úřadující prezident na světě, je podle přesvědčení mnohých Kameruňanů mrtev. Vláda to popírá a tvrdí, že hlava státu se těší dobrému zdraví a momentálně pobývá v Ženevě, píší média.
O prezidentovi je dlouhodobě známo, že je nemocný. Přesné informace o jeho zdraví však veřejnost nezná. Kamerunská vláda tento týden vydala prohlášení, ve kterém ujišťovala, že prezident je živý a zdravotně v pořádku. V prohlášení označila lidi, kteří spekulují nad možným skonem 91letého prezidenta, za „zlomyslné“. Podle vlády tito lidé zneužívají svobodu slova, aby tak vedení země poškodili v očích veřejnosti. Dále v prohlášení vláda uvedla, že prezident se momentálně věnuje pracovním záležitostem v Ženevě, kde přebývá už od své návštěvy v Pekingu, a brzy se vrátí do Kamerunu.
V Pekingu, kde se před měsícem uskutečnil čínsko-africký summit, byl také Biya naposledy spatřen na veřejnosti, uvedla agentura AP. Od té doby chyběl i na takových akcích, kde se s jeho účastí dopředu počítalo. Šlo zejména o Valné shromáždění OSN nebo nedávný pařížský summit Frankofonie, která seskupuje všechny země, kde se hovoří francouzsky.
Biya, který je druhým nejdéle vládnoucím prezidentem v Africe, řídí Kamerun už od roku 1982. Známá je jeho obliba cestování do Evropy. Pokud necestuje, tráví většinu času ve své rodné vesnici na jihu země. Právě to mu kritici vyčítají, píše Le Monde. Země totiž čelí řadě vnitrostátních problémů, jako je separatismus některých regionů a nárůst násilí militantní islamistické skupiny Boko Haram ze sousední Nigérie.