PŘÍPAD ŽHÁŘE Z KOLUMBIE

Byl žhář z Kolumbie osamělý vlk, nebo agent? Promluvil i Koudelka. „Je to typická zpravodajština,“ uvedl analytik

PŘÍPAD ŽHÁŘE Z KOLUMBIE
Byl žhář z Kolumbie osamělý vlk, nebo agent? Promluvil i Koudelka. „Je to typická zpravodajština,“ uvedl analytik

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kauza zastaveného žháře z autobusových garáží na Klíčově z předminulého týdne stále hýbe českou politickou scénou. Premiér Petr Fiala už krátce po incidentu označil za pravděpodobné, že za sabotáží stojí Rusko. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pak v neděli v České televizi ale uvedl, že se jednalo o amatéra a najatého žoldáka. Nezvykle otevřeně se však do médií k celému incidentu vyjádřil následně i šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Ten uvedl, že zpravodajské informace ukazují, že stopy vedou do Ruska, ale sám najatý člověk o tom, kdo ho najal, nemusí mít tušení. Deník Echo24 oslovil k celé situaci bezpečnostního analytika CEVRO Institutu Daniela Koštovala. Ten celou situaci označil za "typickou zpravodajštinu".

"Je nejenom možné, ale i hodně pravděpodobné, že do tohoto případu je zapleteno Rusko," uvedl premiér Fiala minulý týden v pondělí na po zasedání Bezpečnostní rady státu. Ta případ žháře z Kolumbie, který se pokusil zapálit garáže dopravního podniku v Klíčově, a kvůli kterému byla v Praze zavedena mimořádná bezpečnostní opatření, projednávala.

Přímé obvinění z organizace sabotáže ze zahraničí však ve veřejném prostoru nezaznělo. Za to vládu kritizovala i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. "Máte, nebo nemáte informace, že tam byly vazby na Rusko? To je přece úplně to zásadní, Rusko je ve válečném konfliktu s Ukrajinou, my Ukrajinu, opakuji, podporujeme, a já se ptám: Máte je, ty informace, nebo je nemáte? Přestaňte mlžit a řekněte jasnou odpověď," uvedla ve Sněmovně Schillerová.

"Ukazuje se, a ta pravděpodobnost je bohužel velmi vysoká, že ruské hybridní útoky se netýkají už jen ovlivňování veřejného mínění a útoků na IT infrastrukturu, ale už i fyzických objektů," uvedl v pátek ve Sněmovně premiér Fiala. Zároveň však ministr vnitra Vít Rakušan prohlásil, že neúspěšný žhář jednal sám, označil ho za osamělého vlka.

K aktuální situaci se nezvykle vyjádřil i šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, který běžně rozhovory neposkytuje. „To, že stopy tohoto útoku vedou do Ruska, samozřejmě není jen domněnka, jsou za tím zpravodajské informace. I když – v obecné rovině – sám útočník v podobných případech ani nemusí vědět, že ho naverbovala ruská strana," uvedl pro server Hlídací Pes. „Najímání cizinců, mnohdy osob s pestrou kriminální minulostí, k nezákonným aktivitám, je nová ruská taktika a lze ji označit za velmi chytrou,“ uvedl také k pokusu zapálit autobusy Koudelka.

Nejedná se o první sabotáž na území Evropské unie v posledních týdnech. V Polsku v minulých týdnech a měsících zadrželi téměř dvě desítky osob, které jsou podezřelé z plánování sabotáží, některé z nich čeká soud. Polská vláda, také uvedla, že za některými požáry v zemi z posledních týdnů pravděpodobně stojí ruské tajné služby. V minulých týdnech také vzplály sklady s vojenskou pomocí Ukrajinu v Německu či Velké Británii.

Je to klasická zpravodajská práce, míní analytik

O současné situaci a možnosti, že za neúspěšným žhářským útokem na garáže v Klíčově stojí ruské tajné služby mluvil deník Echo24 s bezpečnostním analytikem CEVRO Institutu Danielem Koštovalem. "V klasické zpravodajské práci, se děje, že si najmou člověka, který ani neví, kdo je objednatel, že je takzvaně pod cizí vlajkou. Je to klasická zpravodajština," uvedl k možnosti, že za útokem stojí osamělý vlk najatý Ruskem Koštoval.

Ten se také vyjádřil k tomu, že vláda přímo neoznačila Rusko za pachatele útoku, ale označuje za velmi pravděpodobné, že za tímto útokem stojí. To, že k tomu jsou takováto vyjádření, souvisí s tím, že k tomu jsou velmi těžko přímé důkazy. Podle všeho existuje sada nepřímých indicií a důkazů. Ale ty by většinou neobstály u soudu, a nelze je použít tak, že by se dalo jednoznačně tvrdit, že to bylo tak, či onak.

Koštoval se také vyjádřil k možným ruským motivacím a proč mohlo být jako cíl sabotáže vybráno právě depo dopravního podniku. "Rusko má pocit, že Západ nějakým způsobem byl instrumentální v teroristickém útoku na nákupním centru na kraji Moskvy, ať je to pravda, nebo to není pravda. V tomto smyslu, to může být odveta nebo v souvislosti s Ukrajinou vytváření určitého chaosu a obav obyvatel, aby se to nijakým způsobem projevilo na tlaku, například na vlády, aby nepodporovaly Ukrajinu, tolik, jak ji podporují a tím by Rusko nijakým způsobem nevojensky dosahovalo svých cílů. Kdyby v tom depu opravdu vzplálo 200 autobusů, tak je to zaprvé velký oheň, je to viditelné, je to psychologicky viditelné, 200 autobus by rozhodně nevyjelo další den do dopravy, takže by došlo k dopravnímu kolapsu. Sice krátkodobému, ale citelnému," uvedl Koštoval.

max