Odstartovala první vytištěná raketa. Do vesmíru však nepronikla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
První vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně ve středu před půlnocí místního času (dnes brzy ráno SEČ) odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech, ale kvůli potížím s druhým stupněm se jí nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy. Uvedla to dnes agentura AFP a televize CNN.
Americký start-up Relativity Space chtěl dokázat, že náročný start a let do vesmíru vydrží i netradičně vyrobená raketa. Zároveň chtěla společnost posbírat co největší objem dat pro další vývoj raket, které by byly levnější a snáze vyrobitelné.
Společnost Relativity Space potvrdila průběh dnešního nezdařeného startu nosné rakety Terran-1. První místo v dosažení oběžné dráhy pomocí nosné rakety spalující ve všech stupních kapalný kyslík a metan (v případě Terran-1 zemní plyn) je tak stále volné. https://t.co/bYFcc7gdrV
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 23, 2023
Společnost Relativity Space přesto považuje dnešní start za úspěšný. Před selháním druhého stupně se totiž úspěšně podařilo oddělit některé části rakety po startu. Především však raketa úspěšně prošla takzvaným Q-stadiem, kdy na raketu působí fyzikální síly nejsilněji. Společnost už po start ohlásila přípravu další rakety Terran R.
Raketa Terran 1, která byla vysoká 33,5 metru a měla průměr něco přes dva metry, byla vyrobená na 3D tiskárně z 85 procent, v budoucnu by Relativity Space chtěla tisknout až 95 procent součástek.
Space start-up Relativity Space Stargate device is capable of building a rocket fuel tank with a 3D printing process. This is a time lapse of the printing process of the ACO tank for the Terran 1 rocket [read more: https://t.co/UpegfDeAGx] pic.twitter.com/mhHH66fdqK
— Massimo (@Rainmaker1973) September 13, 2022
Na 3D tiskárně vznikly i motory rakety, v prvním stupni jich bylo devět, ve druhém jeden. Motory poháněla směs kapalného kyslíku a zkapalněného zemního plynu. Právě využití zemního plynu ve všech stupních, je další novum nově zkoušené rakety.