Praha chce omezit Airbnb jen na pár týdnů v roce. „Je to nekalá konkurence,“ tvrdí Pospíšil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praha chce omezit sdílené ubytování, aby bylo možné jednotlivé byty pronajímat pouze několik týdnů v roce. Čeká ale na novelu zákona, která jí to umožní, řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Město podle něho začalo cílit na kultivovanější a movitější turisty, kteří přijíždějí za kulturou či architekturou a jsou ochotni v metropoli utratit vyšší částky. ČR by podle Pospíšila měla posílit vztahy s Indií, protože její bohatší obyvatelé mají velký zájem o cestování po Evropě.
"Když to podoba zákona umožní, tak budeme chtít regulovat ubytování typu Airbnb. Říká se tomu amsterodamský model, kdy můžete ten byt využívat k takovýmto účelům třeba dva měsíce v roce nebo jinak omezený čas. Tohle má logiku, pokud to nemá být forma skrytého podnikání, což dneska reálně je," řekl Pospíšil. Zmínil, že pronajímatelé nemusejí na rozdíl od hotelů dodržovat žádné normy a předpisy, a jsou tak ve své podstatě nekalou konkurencí hotelům a penzionům.
Schválení práva obcí regulovat krátkodobé ubytování v bytech je však nejisté. Výbor pro veřejnou správu v březnu doporučil Sněmovně tuto pasáž z vládní novely o cestovním ruchu vyškrtnout. Vypuštění prosadili občanští demokraté. Podle poslance Karla Haase (ODS) dlouhodobě panují pochyby o souladu takového práva obcí s českým ústavním pořádkem.
Pospíšil také uvedl, že Praha spustila kampaně, které mají do města přivést kultivovanější a bohatší turisty. "Toužíme spíše po turistovi, který bude mít zájem strávit určitý čas s kulturou, případně jinými zajímavostmi, ne pouze pitím alkoholu. Stáli bychom o to, aby v Praze bylo možná o trochu méně turistů, ale byli movitější, byli tu déle, nechali tady více peněz," řekl Pospíšil. Taková prezentace Prahy má podle něj v zahraničí odezvu.
Před válkou na Ukrajině tvořili značnou část turistů Rusové. Nyní přijíždí nejvíce návštěvníků ze sousedních zemí, Británie či USA. Díky přímému leteckému spojení Prahy a Soulu přibývá také turistů z Jižní Koreje. Nově by se Praha měla podle Pospíšila zaměřit také na Indii. "Vnímám, že je velký zájem bohatších Indů pronikat do Evropy. Je to miliardový národ. Je tam celá řada bohatých lidí, kteří vzhlížejí k evropskému životnímu stylu, a myslím si, že jsou to slušní, kultivování a vzdělaní lidé," řekl. ČR by podle něho měla posílit diplomatické vztahy s touto zemí. "Často ke mě chodí stížnosti, že ne všichni turisté, kteří by sem chtěli, dostávají víza. A je to škoda. Indy velmi zajímá Evropa, zajímá je Praha," dodal Pospíšil.
Zmínil, že Praha kvůli kultivaci turistického ruchu přijala několik vyhlášek. Například zakázala organizované pivní tahy od hospody k hospodě s průvodci, pouliční vystupování se zvířaty a prodej vstupenek na různé výlety a prohlídky maskovaný za charitu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.