Nenapálili jste se taky? Za podvod s největším českým e-shopem hrozí i léta za mřížemi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Internetový obchod Alza se v poslední době potýká s narůstajícím množstvím případů, kdy se podvodníci vydávají za prodejce a lákají zákazníky na fantastickou slevu či snadnou výhru v soutěži. Vedle podvodných SMS zpráv a emailů se teď často objevují i podezřelé příspěvky na sociálních sítích nebo v chatovacích aplikacích. Ošizený uživatel se pak může ocitnout na neznámé, Alze podobné stránce, která z něj vytáhne osobní data, v horším případě i peníze. Podle policie přitom hrozí takovým podvodníkům při chycení i léta za mřížemi.
Podobné příspěvky bylo možné běžně v minulých dnech vidět třeba na Facebooku. Zdánlivě legitimní zpráva uváděla, že Alza chystá k oslavě svého výročí výprodej, při němž bylo možné získat špičkový telefon značky Samsung za 50 korun. Uživatel musel jen kliknout na odkaz, což ho přesměrovalo na jinou stránku s logem prodejce a na první pohled pravými facebokoovými komentáři, které potvrzovaly pravost výprodeje.
Jenže stránka slouží jen k vymámení osobních, případně platebních údajů.
„O tomto konkrétním případu víme a monitorujeme jej. Jedná se bohužel o relativně častý podvod na sociální síti Facebook zneužívající dobré jméno naší společnosti,“ sdělilo redakci tiskové oddělení Alzy.
Za mříže na několik let
Případů podvodů na internetu nebo takzvaných phishingových útoků v poslední době výrazně přibylo. Kupříkladu platforma PhishLabs uvádí, že při meziročním srovnání let 2021 a 2020 to bylo o celých 32 procent více. Na vině má být pandemie koronaviru, která lidi naučila více fungovat na internetu.
„Obecně každoročně dochází k výraznému navyšování trestné činnosti páchané prostřednictvím internetu a velkou část tvoří právě různé podvodné jednání,“ potvrzuje pro Echo24 policejní mluvčí mluvčí David Schön.
Policisté řeší každé oznámení, které obdrží. Zmíněný příspěvek podle jeho kolegy Jana Daňka zatím nikdo nenahlásil. Obecně jde ale o trestný čin podvodu. Postih za něj se pak odvíjí od způsobené škody, přesněji jej upravuje § 209 Trestního zákoníku. Za podvod se přitom může jít do vězení až na několik let.
„Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci,“ stojí v základu. Trest pak může v krajních případech růst až na 10 let, pokud trestný čin páchala organizovaná skupina, nebo šlo o škodu velkého rozsahu.
Prevence
Podle Schöna hraje důležitou roli v potírání trestné činnosti na internetu prevence, včetně varování zákazníků. „Intenzivně se do něj zapojujeme nejen my, ale také samotné prodejní servery, či banky a další organizace. V případě využívání služeb bazarů je velmi důležité sledovat hodnocení prodejců i využívat zavedené portály, které například poskytují i různé druhy garance bezpečného nákupu a v neposlední řadě pozornost věnovat i různým varováním, které pro bezpečí zákazníků zveřejňují samotné portály,“ dodává.
To právě dělá sama Alza, která v reakci na množící se podvody vydala na svých stránkách varování. „Před podobnými zprávami a e-maily vždy důrazně varujeme a radíme zákazníkům na ně nijak nereagovat, zejména neotvírat žádné odkazy a nezadávat své osobní údaje na pochybně vypadající stránky,“ uvádí prodejce.
Obchod tam také uvádí další příklady podvodných zpráv a příspěvků a zákazníkům radí, jak poznat podvodnou stránku. Ty mají totiž často deformovaná loga, podivný font písma, texty špatně přeložené do češtiny, případně jsou na zvláštní internetové adrese.
,