V Amsterdamu odsoudili pět mužů za násilí proti izraelským fanouškům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soud v Amsterdamu v úterý vyměřil pěti mužům několikaměsíční tresty vězení a veřejně prospěšné práce za násilí proti izraelským fotbalovým fanouškům při listopadových útocích v ulicích hlavního města, jež Nizozemsko a několik západních zemí označily za antisemitské. Informovala o tom agentura AFP.
Amsterdamský tribunál shledal pětici mužů vinnými z řady trestných činů včetně spiknutí s cílem páchat násilí, od kopanců a bití bezvládných Izraelců v centru Amsterdamu až po podněcování k násilí na diskusních fórech na internetu (psali jsme o tom zde). Soud uložil různé tresty ve výši šesti měsíců, deseti týdnů a jednoho měsíce vězení a také 100 hodin veřejně prospěšných prací.
Soudkyně k výši trestů uvedla, že lidé, kteří se dopustí podobných trestných činů, bývají obvykle odsuzováni k veřejně prospěšným pracím. „Soud se však domnívá, že vzhledem k závažnosti trestného činu a kontextu, v němž byl spáchán, je vhodný jedině trest odnětí svobody,“ dodala.
V noci na 8. listopadu po zápase fotbalové Evropské ligy mezi amsterdamským Ajaxem a izraelským klubem Maccabi Tel Aviv výtržníci v ulicích Amsterdamu pronásledovali a fyzicky napadali příznivce izraelského týmu. Podle policie bylo už před fotbalovým zápasem patrné napětí. Izraelští příznivci skandovali protiarabská hesla, zdemolovali vůz taxi a spálili palestinskou vlajku.
Při patrně organizovaném útoku výtržníků po zápase pak bylo zraněno až 30 izraelských fanoušků, krátce hospitalizováno bylo pět lidí. Policie v souvislosti s násilnostmi začala vyšetřovat nejméně 45 lidí, včetně příznivců Maccabi obviněných z provokativního chování.
Listopadové násilnosti v Amsterdamu se odehrály na pozadí napětí, které v Evropě odráží konflikty na Blízkém východě. Od začátku války mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy z loňského října sílí antisemitské, protiizraelské a islamofobní projevy. Události v hlavním městě Nizozemsko šokovaly a vyvolaly debatu o polarizaci v zemi.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.