Deset podvodníků vybralo od 40 tisíc lidí přes 64 milionů korun na údajnou charitu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupina deseti podvodníků vybrala od více než 40.000 lidí na údajnou charitu přes 64 milionů korun. Podle policie je to v Česku dosud nejrozsáhlejší případ podvodu postaveného na důvěře a solidaritě. Všem obviněným hrozí až desetileté vězení. Zakládali falešné nadace, zřídili call centra a postupně najali i několik lidí, kteří obvolávali dárce, informovala policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Policisté o případu informovali již loni. Od té doby se výrazně rozrostl. Zdvojnásobil se počet poškozených, celková škoda se zvýšila o 25 milionů korun a přibyl jeden obviněný. Policie totožnost všech poškozených zná a postupně je bude kontaktovat. "V současné chvíli tedy nepotřebujeme, aby nám poškození volali a kontaktovali nás," upozornila mluvčí.
S podvody začali obvinění v roce 2020. Založili údajnou nadaci pro nemocné a hendikepované lidi. Nejprve sami obvolávali lidi ze seznamu, který získal jeden z nich v bývalém zaměstnání. Tvrdili, že zastupují nadaci a hledají dárce například na vozík pro postiženou holčičku, na rehabilitační pomůcky pro nemocného chlapečka či na vozidlo pro těžce nemocného. Případným dárcům slíbili zaslání dárků z chráněné dílny, kde tito lidé pracují, a také certifikátu o příspěvku nadaci.
Pokud někdo projevil zájem o pomoc nemocným, podvodníci mu domů poslali přes doručovací společnost balík s "dárkem" na dobírku, za který zaplatil předem dohodnutou částku. Šlo o stovky až několik tisíc korun, které měly sloužit jako příspěvek nadaci. "Chráněná dílna byla dalším pouhým výmyslem a předměty, které jim podvodníci zasílali, nakupovali ve velkoskladech za naprosto směšné částky nebo je vyráběli sami," podotkla mluvčí.
Když zjistili, že mnoho lidí v Česku je ochotných na údajné dobročinné účely přispět, pronajali si několik kanceláří, kde zřídili call centra. Najali také několik lidí, kteří měli obvolávat dárce a jako odměnu dostávali podíl z každého zaplaceného balíčku. "Jejich výdělek se tedy odvíjel od toho, kolik důvěřivých lidí přesvědčí. S vidinou vysokého výdělku neváhali a mnohdy používali metody založené na psychickém nátlaku a emocionálním vydírání," sdělila mluvčí.
Skupina podvodníků postupně používala databázi přibližně milionu telefonních čísel. "Najatí operátoři museli provést přibližně sto telefonátů, z nichž se jim podařilo jednoho člověka přesvědčit, aby si balíček objednal," uvedla mluvčí.
Během své činnosti podvodníci několikrát změnili název nadace. Byly to Nadační fond snů a nadějí, Nadační fond snů a nových nadějí nebo Nadační fond Happy Days Kids. Zřídili několik různých netransparentních účtů, které patřily jejich firmám a kde podle policie většina peněz zmizela.
Malou část peněz podvodníci skutečně použili na charitativní účely. Přes sociální sítě a a webové stránky nadace to pak prezentovali veřejnosti. Tím se snažili vzbudit důvěru u dalších dárců.
Policie proto varuje, aby lidé byli obezřetní a vždy si prověřili, komu svoje peníze darují. "To se týká nejen společností volajících lidem z důvodu pomoci pro nemocné lidi, opuštěná zvířata, útulky nebo na obnovu válkou poničených oblastí, ale také pořádaných sbírek vybíraných na ulici či propagovaných prostřednictvím internetu a sociálních sítí," dodala mluvčí.