Mohla policie vraždění na fakultě předejít, pokud by vyklidila obě budovy? Zásah musí prověřit GIBS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko zažívá černý týden. Nejprve chladnokrevná vražda dvouměsíční holčičky s dvaatřicetiletým otcem v Klánovickém lese a téměř na hodinu přesně šest dnů nato bezprecedentní střelba na pražské filozofické fakultě. Masový vrah má mít podle policie na svědomí obě události a všech 17 obětí. Sama policie ale čelí kritice kvůli tomu, že nedokázala tragickým událostem na univerzitě předejít. Věděla, že útočník má zbraně a nejspíš zabil svého otce. Místo hlavního sídla fakulty se ale soustředila pouze na evakuaci budovy v Celetné ulici, kde měl vrah tou dobou podle školního rozvrhu přednášku.
První tísňové volání obdržela policie ve čtvrtek krátce po poledni, přesně ve 12:26. Čtyřiadvacetiletý muž z Houstouně na Kladensku se podle kamarádky chystá spáchat sebevraždu a mohl by být na cestě do Prahy. Záchranná služba a hasiči dorazili za několik desítek minut k němu domů, přičemž nalézají jeho otce mrtvého a v objektu zjišťují nástražné výbušné zařízení. Ve 13:15 vyhlašují po podezřelém muži celorepublikové pátrání. Jeho podobiznu ale nezveřejňují, jak je to v jiných případech obvyklé.
V tu dobu už je ale hledaný na cestě do Prahy, a to i s arzenálem svých legálně držených zbraní, celkem jich měl zaregistrováno sedm, včetně těch dlouhých. Zbrojní průkaz si udělal teprve před půl rokem, řekli později policisté. A možná i z toho důvodu byl mezi vyselektovanými osobami, které mohou mít něco společného s klánovickou vraždou. „Chybělo nám pár dní k tomu, abychom předešli této tragické události,“ řekl v pátek vedoucí pražského oddělení vražd Aleš Strach.
Policie měla za to, že studenta (tou dobou už podezřelého z vraždy otce) dopadne v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné ulici, kde měl mít od dvou hodin přednášku, a ve 13:49 vyslala na místo policisty, kteří začali přibližně ve 14:22 budovu fakulty evakuovat. Podezřelý student ale v budově nebyl. Část nic netušících studentů se navíc v nevědomí hrozby odebrala směrem do hlavní budovy filozofické fakulty na Náměstí Jana Palacha, kam tou dobou mířil i z vraždy podezřelý student (a sídlila tam i jeho domovská katedra). Bohužel byl vybaven i nejméně jedním objemným zavazadlem se střelivem a zbraněmi a chystal se spáchat hrůzný masakr, jenž později vstoupí do historie jako první masová střelba na českých školách.
Policisté ale hlavní budovu ani z preventivních důvodů neevakuovali.
Policie nic netušila až do té doby, než přišlo ve 14:59 hlášení střelby právě v hlavní budově fakulty na Náměstí Jana Palacha. Dojezdový čas prvních policistů byl podle ředitele pražské policie Petra Matějčka čtyři minuty.
Policisté, kterří byli první na místě, ale měli podle dostupných záběrů pouze krátké zbraně a ty jim na eliminaci dobře připraveného útočníka, navíc vybaveného puškou s optikou v prvních chvílích nestačily. Zbytek trafické události už je veřejnosti známý. Celkem 14 obětí střelby v budově i mimo ni. Útočníka se podařilo "eliminovat" až v 15:22, sdělila původně policie. Později však upřesnila, že se zastřelil sám brokovnicí, Ten se ocitl už v bezvýchodné asituaci, protože policisté byli blízko.
Vedení policie, včetně policejního prezidenta Martina Vondráška, zásah ocenilo. Na druhou stranu se ale objevuje také kritika, a to i z řad policistů. Pro deník Echo24 komentoval zásah bývalý vyšetřovatel protikorupční policie (ÚOKFK) Karel Tichý. Ten říká, že zásah policistů na místě byl v pořádku. Nerozumí ale tomu, jakým způsobem byl koordinován a proč policie v době, kdy pátrala po vrahovi z Klánovického lesa, nebyla na podobnou událost lépe připravena. Otázkou podle něj také zůstává, proč policie během dvou hodin mezi nalezením mrtvoly otce střelce a samotnou střelbou neuvědomila vedení Karlovy Univerzity, které by nechalo vyklidit budovy, včetně hlavního sídla filozofické fakulty.
„Na tak hroznou událost jsme nebyli připraveni. Věděli ale, že jede do Celetné. Proč se ale nespojili s vedením fakulty?“ ptá se Tichý. Zjistit, zda má zbrojní průkaz a kolik má registrovaných zbraní bylo podle něj otázkou podání jednoho dotazu do evidence. Pak mohla policie ihned zjistit, že může být nebezpečný. Stejně tak mohl být vidět na kamerách. V době, kdy už prověřovali mrtvého v Hostouni, to podle něj mohli předpokládat.
„Ta opatření pak mohla být daleko razantnější. To je úkol pro GIBS (Generální inspekci bezpečnostních sborů – pozn. red.), zjistit, jestli to vedení policie vyhodnotilo správně,“ říká. „Měla by to začít prošetřovat GIBS a v případe že najdou tato pochybeni, tak je to na zvážení politické odpovědnosti ministra vnitra nebo policejního prezidenta,“ dodává Tichý.
GIBS má podle zákona kompetenci prověřit všechny případy, během nichž jsou při nasazení služební zbraně zraněni civilisté.