Vyšetřovací komise začala s výslechy svědků. Rodiny obětí jsou rozděleny na dva tábory
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovní vyšetřovací komise k prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy začala tento týden s výslechy prvních svědků. Podle dostupných informací zatím vyslechla tři osoby. Další desítky policistů, hasičů nebo záchranářů na předvolání teprve čekají. Jednání komise má být po celou dobu neveřejné, proti čemuž se ohrazují rodiče tří obětí v prohlášení, které za ně předala poslancům Lenka Šimůnková, matka zavražděné studentky komunikace neslyšících Elišky.
Lenka Šimůnková předala v pondělí poslancům výzvu, kterou sepsala spolu s Martinem Richterem, otcem zavražděné Anety, a Bohuslavou Jurákovou, matkou zastřeleného Adama. Výzva, s jejímž obsahem se redakce seznámila, zahrnuje také samostatné prohlášení k premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).
Mimo to v ní poslancům sněmovní komise předložila také otázky, na které by měla komise zajistit odpovědi. Tři rodiče podepsaní pod výzvou pak mimo jiné požadují, aby komise nejednala za zavřenými dveřmi, ale veřejně. „Vzhledem k tomu, že jde o případ maximálně se týkající veřejného zájmu, s tímto vaším usnesením nesouhlasíme a důrazně požadujeme, abyste revokovali vaše usnesení a jednání komise stanovili jako veřejná,“ stojí v prohlášení tří rodin. Neveřejné mají podle nich být pouze ty části, na nichž se budou projednávat utajované informace související s obranou a bezpečností státu.
Komise by dále podle nich neměla prošetřovat pouze práci policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale měla by se zaměřit také na postup dozorového státního zastupitelství. Podle tří rodičů podepsaných pod výzvou je totiž „zcela zřejmé, že došlo k pochybení policie i kontrolních orgánů“.
„Ve výstupech policie na tiskových konferencích, v závěrech prověřování policie, v závěrech šetření GIBS a v informacích, které přinášejí média, je stále veliké množství nesrovnalostí. Vedení policie se snaží neustále kličkovat, mlžit, bagatelizovat, překrucovat a v několika případech již dokonce vyšlo najevo, že přímo lhalo,“ píše se dále v prohlášení podepsaném Lenkou Šimůnkovou, Martinem Richterem a Bohuslavou Jurákovou.
Když se o možnosti zřídit vyšetřovací komisi k útoku střelce na filozofické fakultě začalo poprvé mluvit, většina rodin si jí nepřála, hlavně kvůli obavám, že dojde jen ke zbytečné politizaci tragického činu. Nálada se ale změnila s tím, jak policie po celou dobu nedokázala přesvědčivě odpovědět na všechny otázky a rozptýlit přetrvávající pochybnosti o vlastním postupu.
Spory se od počátku vedou především kolem toho, že policie neprohledala celou budovu filozofické fakulty na Palachově náměstí, ačkoli na ní podezřelého vraha hledala už hodinu a půl před útokem, zatímco on se podle dostupných informací celou dobu skrýval na toaletách ve čtvrtém patře. Dále také není jasné, proč nevydala pokyn k evakuaci a budovu opustila v domnění, že vrah je jinde, a kdo vlastně celé akci velel.
Ačkoli jsou rodiny obětí vesměs přesvědčeny, že policie měla zásah v osudný den zvládnout lépe, s Lenkou Šimůnkovou a skupinou rodičů kolem ní se jiní pozůstalí rozchází v tom, zda má být komise veřejná a jaké informace by se měla veřejnost dozvídat. Otec další zavražděné studentky, který se svým jménem obrátil na redakci deníku Echo24, dokonce tvrdí, že někteří rodiče aktivitami Lenky Šimůnkové jen zbytečně trpí.
„Její neustálé, nevyvážené a jednostranné výstupy v médiích v nás pořád zbytečně jitří bolest, kterou může zmírnit snad jen ticho, klid a čas. Navíc tyto mediální výkřiky nikam nevedou. Stále se opakují a přinesly jen zatvrzení dotčených institucí a lidí,“ uvedl v dopise redakci otec zesnulé studentky archivnictví.
„S některými rodiči na stejných otázkách, které Lenka Šimůnková klade, pracujeme také, třeba na zpřísnění pravidel držení zbraní, ale bez mediálního humbuku, a věřte, že s pomocí kvalifikovaných právníků a rozumných politiků, kteří nechtějí na situaci jen sbírat předvolební politické body, se věci sunou kupředu,“ dodal.
Desetičlenná komise má se závěrem přijít do konce roku, možná symbolicky právě u příležitosti výročí tragédie 21. prosince. Scházet se bude vždy v pátek ve výborové týdny a pak každé pondělí v týdnech, kdy jedná sněmovna. Další z rodičů, s nímž měla redakce dříve možnost mluvit vyjádřil přání, aby se komise s výsledky vyšetřování přišla nejprve právě za pozůstalými.
„Byl bych rád, kdyby poslanecká vyšetřovací komise své zjištění a závěry nejdříve citlivě sdělila pozůstalým a až pak veřejnosti, aby se pozůstalí nedozvídali závěry vyšetřovací komise z médií,“ uvedl začátkem července otec jedné ze zavražděných studentek.