„Musíme vědět, kdo se kde pohybuje.“ CDU/CSU chce vracet migranty, Zeleným se to líbit nebude
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Uchovávání IP adres, kamery zaměřující se na biometrické údaje, využívání umělé inteligence. Německo musí podle bavorského premiéra a předsedy CSU Markuse Södera výrazně posílit policii a zapracovat na bezpečnosti, tu považuje společně s řešením migrace za klíčové téma voleb. Varuje také před koalicí se Zelenými, kteří jsou podle něj "kamenem úrazu" v otázce migrace, a požaduje tvrdé navracení migrantů a tvrdší vymáhání práva. Uvedl to v rozhovoru pro Bild.
Rozhovor začal tématem, které v Německu aktuálně silně rezonuje a to útok na vánoční trhy v Magdeburku. Söder upozornil, že útokům chorých lidí se nikdy nedá stoprocentně zabránit, ale je podle něj nutno bezpečnost v Německu výrazně změnit. "Bez amerických tajných služeb bychom byli stejně slepí. Ale také si neustále zakrýváme oči. Nevyužíváme technické možnosti, které bychom měli, aby byla země bezpečnější. Proto i zde potřebujeme nový bezpečnostní balíček," uvedl Söder.
Součástí takového balíčku podle něj musí být masivní využívání nových technologií. Mluvil například o uchovávání IP adres, ale i využívání současných technologií a umělé inteligence, při monitorování veřejných prostranství. "Biometrické porovnávání se stávajícími kamerami, které máme v Německu, na nádražích, na veřejných místech, musí být konečně možné pomocí umělé inteligence, abychom mohli rychle vyhledávat a vědět, kdo se kde pohybuje. Vše je technicky možné, právně povolené, ale zatím se to nedaří kvůli odporu Zelených a především FDP," tvrdí Söder.
Uvedl, že spravedlnost a bezpečnost je ústředním bodem kampaně CDU/CSU. Podle něj je také zapotřebí, aby justice přísněji trestala řadu činů a vyšetřovala tvrdě i přestupky. Za důležitý bod případné koaliční smlouvy označil vracení migrantů. Čímž podle svých slov prakticky vyloučil koalici konzervativců se Zelenými, která je ale vedle velké koalice zřejmě další možností. "Pro nás je návrat na hranicích zásadní. Proto je nám jasné, že Zelení jsou mimo. Zelení jsou hlavním kamenem úrazu, pokud jde o migraci, protože vycházejí ze zcela chybné představy. Každému musí být jasné, že černo-zelená koalice povede k posílení AfD. Proto samozřejmě říkám, že je důležité, aby koaliční smlouva obsahovala návrat migrantů," uvedl Söder.
To, že je pro CDU/CSU řešení migrace klíčové, potvrzuje i místopředseda strany Carsten Linnemann. Ten chce prosadit pravidlo "dvakrát a dost". Podle něj by se žadatel o azyl, který by spáchal dva trestné činy, byl automaticky deportován. „Je nepřípustné, že existují lidé, kteří byli odsouzeni za desítky trestných činů - ale jejich pobyt v zemi, a to zda ji mají opustit, to neovlivní," uvedl Linnemann. Křesťanští demokraté tak chtějí změnit zákon o pobytu cizinců a vyškrtnout z něj paragraf, který umožňuje v zemi zůstat i odsouzeným žadatelům o azyl. „Do budoucna to musí být jasné: Každý, kdo zde spáchá trestný čin, ztratil právo na pobyt a musí zemi opustit,“ říká Linnemann. Ten zároveň uvedl, že chce uzavírat dohody s třetími zeměmi o deportaci.
Volby podle Södera budou také klíčové z pohledu toho, zda po nich bude následovat "Merkelová 4.0 společně s woke politikou", či dojde skutečně ke změně politiky. Řada voličů podle něj kvůli tomu stále nad volbou konzervativců váhá. Söder se také vyjádřil k tomu, kde chce na posílení bezpečnosti vzít. Podle něj lze v systému sociálních dávek migrantům ušetřit až 50 miliard eur, dalších třicet chce ušetřit zrušením nepopulární energetické reformy vytápění.
Nicméně je jasné, že tyto kosmetické změny v otevřené německé migrantské politice kritickou situaci Německa nemohou zvrátit.
Současná koalice sociální demokracie Zelených a Svobodných se rozpadla, právě na tématu rozpočtu. Předčasné volby se tak v Německu budou konat již 23. února.