„Chceme Orešniky v Bělorusku.“ Putin podepsal bezpečnostní dohodu s Lukašenkem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vůdci Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko v pátek v Minsku podepsali dohodu o bezpečnostních zárukách. Lukašenko při této příležitosti požádal svého ruského spojence, aby v Bělorusku rozmístil rakety Orešnik. Tyto střely budou zařazeny do výzbroje ozbrojených sil Ruska a Běloruska souběžně, odvětil Putin podle ruských tiskových agentur.
Zmíněnou novou raketu středního doletu Rusové minulý měsíc vyzkoušeli v bojových podmínkách při útoku na ukrajinské město Dnipro, což Moskva následně označila za výstražný signál Západu. Nejvyšší ruští představitelé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu opakovaně hrozili jadernými zbraněmi, aby odstrašili Západ od podpory Ukrajiny, která se i díky západní vojenské pomoci brání ruské agresi už déle než tisíců dnů.
„Chci vás veřejně požádat, aby nové zbraňové systémy, především Orešnik, byly rozmístěny na území Běloruska,“ řekl Lukašenko a podle agentury TASS usoudil, že v takovém případě by možné cíle měl určovat Minsk. „Máme určitá místa, kde můžeme tyto zbraně rozmístit. Pouze s jedinou podmínkou, že cíle pro tyto zbraně stanoví vojenské a politické vedení Běloruska,“ prohlásil.
Rakety Orešnik bude s ohledem na zvyšování sériové výroby možné rozmístit v Bělorusku ve druhé polovině příštího roku, uvedl Putin. Podle TASS upozornil, že ještě před rozmístěním raket Orešnik je nejprve nutné vyřešit řadu technických otázek, „zejména stanovit minimální dolet s ohledem na zajištění bezpečnosti Běloruska“.
V pátek podepsaná dohoda stanoví vzájemné závazky při obraně svrchovanosti, nezávislosti a ústavního zřízení Ruska a Běloruska, při zajištění územní celistvosti a vnější hranice společného svazového soustátí. Ke splnění těchto úkolů mohou být nasazeny všechny síly a prostředky, včetně ruských taktických jaderných zbraní rozmístěných v Bělorusku, vysvětlil Putin a dodal, že podmínky pro použití jaderných zbraní stanoví jaderná doktrína.
V ní Putin nedávno snížil práh pro použití jaderných zbraní, když například rozšířil tento scénář i na případ, že Rusko napadne nejaderný stát podporovaný jadernou mocností.